70 rocznica zagłady wsi Derżów.


Via internet:Autor:Ks. Tadeusz  Isakowicz-Zaleski.

Kontynuuję cykl informacji o drugiej fazie ludobójstwa, które nacjonaliści ukraińscy z UPA i SS Galizien dokonali się w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 r. Na ten temat przygotowałem też obszerny tekst, który za tydzień ukaże się w tygodniku „Do Rzeczy”.

——————————-

Derżów

 

Dnia 9/10 maja 2014 r. minęła 70 rocznica napadu banderowców na wieś Derżów w powiecie Żydaczów , gmina Rozdół, woj. Stanisławowskie.

 

Zginęło wtedy ok. 100 Polaków. Domy Polaków , które nie znajdowały się blisko domów Ukraińców zostały spalone. Dnia 10 maja wszyscy pozostali przy życiu, po stracie swoich gospodarstw i wszystkich osobistych rzeczy , udali się czym kto mógł do Stryja, a po kilku dniach zostali przetransportowani koleją w okolice Rzeszowa i Krakowa.

 

Spisana przez Jakuba Kraszewskiego, jego brata Józefa i Marię Szajnowską lista nazwisk (niekompletna) osób które w tym napadzie zginęły znajduje się na stronie poświęconej miejscowości Derżów oraz w wydanej nakładem autora Jakuba Franciszka Kraszewskiego książce pt. “Wspomnienia napadu bandy UPA na wieś Derżów”.

 

W załączeniu przesyłam zdjęcia kościoła w Derżowie ( stan obecny , zdjęcia z 2 maja b.r.), który został wtedy spalony, a po wojnie zrobiono w nim magazyn. Proboszcz tej parafii ks. Władysław Kowalski tydzień przed napadem wywiózł księgi metrykalne do Krakowa.

 

W napadzie zginęło najwięcej członków rodzin: Najborowskich , Szajnowskich , Kraszewskich i Zielińskich.

  

Wiesław Kraszewski 

Kraków

 

Info,Link,Autor,Zródło:

http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=9375

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s