Żydzi uniemożliwiają beatyfikację Piusa XII


Żydzi rządzą Watykanem i wielu rządami na świecie.

Kard. Saraiva: „Papież Franciszek mógłby beatyfikować Piusa XII jeszcze dziś, ale nie robi tego bo Żydzi są temu przeciwni”.

(Rzym) „Gdyby Franciszek chciał, mógłby dzisiaj beatyfikować Piusa XII. Ale to się nie stanie, bo mocno przeciwni są temu Żydzi”. To powiedział kard. José Saraiva Martins w artykule z wywiadu zamieszczonym w sobotnim numerze dziennika internetowego FarodiRoma.

W wywiadzie portugalski kardynał „ujawnia prawdę” powodów nie prowadzenia procesu beatyfikacyjnego. Pius XII, o burżuazyjnym nazwisku  Eugenio Maria Pacelli, rządził w latach 1939-1958, a zatem również w czasie II wojny światowej, w której było prześladowanie Żydów przez narodowy socjalizm.

Postępowanie beatyfikacyjne w 1965

8 listopada 1965 papież Paweł VI na VIII sesji II SW ogłosił otwarcie procesu beatyfikacyjnego.  Zrobił to pomimo publicznej kontrowersji z uwagi na wystawianą od lutego 1963 sztukę o „chrześcijańskiej tragedii” Rolfa Hochhutha pt. Następca [The Substitute].

I wkrótce wokół procesu beatyfikacyjnego zapadła cisza. Sztuka Hichhutha wywołała krytykę postawy Piusa XII wobec prześladowania Żydów przez narodowy socjalizm. Od tej pory stawiano pytanie: Czy papież milczał o prześladowaniu? Dzięki powtórkom medialnym sprawa możliwego „niepowodzenia” papieża, rzekomego faktu, papież milczał nadal i tym samym stał się jego współuczestnikiem. Historycy i Kościół są temu przeciwni, że papież nie milczał i swoją bezpośrednią interwencją uratował tysiące Żydów. Przede wszystkim należy zadać pytanie o alternatywy. Jakie były alternatywy, i co dokładnie dały ofiarom prześladowań w krytycznym momencie?

W 1990 Jan Paweł II wyniósł Piusa XII na Sługę Bożego.  W 1993 podpisano dwustronne porozumienie między Stolicą Apostolską i Izraelem, które doprowadziło do ustanowienia relacji dyplomatycznych miedzy obu krajami w 1994. Żeby wyjaśnić sprawę trwających zarzutów publicznych, jak również presji żydowskiej, papież Jan Paweł II zgodził się w 1999 na ustanowienie katolicko-żydowskiej komisji historycznej.

Pius XII. 1939: „Niczego nie traci się pokojem, a wojną można stracić wszystko”. Klimat wokół komisji historycznej nie był tak dobry jak oczekiwano. Watykan poirytowany nowymi oskarżeniami, Stolica Apostolska mogła chcieć podkreślenia „kompromitujących” dokumentów. To samo było prawdą o wielokrotnym przekazy-waniu „zniekształconych i tendencyjnych” informacji prasie światowej.

Inna żydowsko-katolicka komisja historyków pracowała w lepszym klimacie wzajemnego zaufania, i zorganizowała wędrującą wystawę pokazującą negatywny wizerunek Piusa XII. Tak. Zmienił się pomnik holokaustu Yad Vashem, ale dopiero po oprotestowaniu przez Watykan negatywnego tekstu o postaci papieża. Wielu dziennikarzy chłodziła postać papieża Piusa XII.

Gary Krupp , żydowski założyciel Fundacji torowania drogi [Pave the Way Foundation], organizacji prowadzącej kampanie dialogu między religiami, szczególnie żydami i katolikami, tak powiedział w 2012 w wywiadzie dla Zenit o krytykach Piusa XII:

„Za każdym razem kiedy pogłębiamy poszukiwania, znajdujemy diament. Niewiarygodne jest to, że w teczkach nie ma nic po drugiej stronie, bo nie  ma żadnych podstaw na ich oskarżenia  [wobec Piusa XII]”.

W 2007 historycy wydawali się utorować drogę

Dzięki pracy historyków, ścieżka do beatyfikacji wydawała się być wolna w 2007. W tym roku rzymska  Kongregacja ds. Świętych uznała „heroiczne cnoty” Piusa XII. W 2009 papież Benedykt XVI też je uznał. I wtedy pojawiła się nowa fala bezkrytycznych oskarżeń wobec Piusa XII, Kościoła i Benedykta XVI, ostrej krytyki „narodu niemieckiego” przez rzymską  społeczność żydowską i międzynarodowe organizacje żydowskie. Szczególnie Rada Główna Żydów w Niemczech energicznie sprzeciwiała się Benedyktowi XVI. W mediach i felietonach niektórzy autorzy byli nieostrożni z insynuacjami o Benedykcie XVI, bo jest Niemcem, bo Niemcy są „antysemitami”. Zdjęciami rzekomego członkostwa Józefa Ratzingera w Hitler-jungen, naprawdę pokazywali go jako Luftwaffenhelfer.

Benedykt XVI postanowił wznowić zamierzoną beatyfikację i nakazał ponowne sprawdzenie archiwalnych dokumentów. Był to żenujący sygnał, że lepiej było zaczekać na bardziej stosowny moment beatyfikacji.

„Żydzi wspierali rosyjską propagandę”

W latach 1998-2008, kard. Saraiva Martins był prefektem Kongregacji ds. Świętych, i dlatego był bezpośrednio zaangażowany w tę sprawę. Zapytany dlaczego Pius XII, nawet 59 lat po śmierci i otwarciu procedury nie jest beatyfikowany, odpowiedział: „Żydzi byli bardzo prze-ciwni beatyfikacji Piusa XII, bo uważają go za przyjaciela nazistów, ale to jest fałszowanie historii”.

Pius XII

Pius XII

Wystarczy przeczytać jego pierwszą encyklikę Summi Pontificatus z 1939. Pius XII był „tak wyraźnie przeciwny” każdej formie totalitaryzmu, „że Goebbels nazwał ją bardzo agresywną wobec nas”.

„Żeby uniemożliwić beatyfikację Piusa XII, Żydzi byli pierwszymi którzy poparli rosyjską propagandę, która pokazywała sztukę Zastępca Rolfa Hochhutha w 1963, którą przerobiono znowu na film, i w końcu mają swoich ambasadorów w Stolicy Apostolskiej blokujących wszystko, żeby nie pozwolić Kościołowi wykonywać swoją pracę”.

„Pewne ciężarne kobiety nawet rodziły w jego sypialni w Castel Gandolfo”

Sztuka Hochhutha „przedstawiała papieża Piusa XII jako nazifreundlich” [przyjaciela nazistów] – „nie zrobił nic by ratować Żydów w czasie II wojny światowej”. Prawda była wręcz odwrotna.

„Jest wiele dokumentów na to, że w czasie wojny Pacelli uratował wielu rzymskich Żydów od śmierci i przed nazistami, otwierając drzwi zakonów i seminariów, jak również Watykanu, gdzie mieszkały ich tysiące, oraz w Castel Gandolfo. Pewne ciężarne kobiety latem nawet rodziły w jego sypialni”.

Urodzony w Wiedniu izraelski dyplomata i żydowski badacz Pinchas Lapide (1922-1997), doszedł do wniosku, że Kościół Katolicki w czasie II wojny światowej uratował 847.000 – 882.000 Żydów.

Po wojnie dziękowano mu, „potem przez Hochhuta wszystko się zmieniło”

Pius XII w żaden sposób nie był zwolennikiem nazistów, „co potwierdza uznanie przez Izrael, że po wojnie Światowy Kongres Żydów odwiedził papieża z wdzięcznością w Watykanie, łącznie z Goldą Meir. Dla nich Pius XIII był przyjacielem. Golda Meir nazwała go „wielkim sługą pokoju” kiedy zmarł w 1958. Już w 1940 Żyd Albert Einstein napisał w Time: „Tylko Kościół otwarcie prowadził kampanię przeciwko tłumieniu prawdy o Hitlerze. Nigdy nie odczuwałem szczególnej predylekcji do Kościoła, ale muszę przyznać, że teraz bezwarunkowo doceniam to czym gardziłem”.

„Ale po wydaniu sztuki i książki Hochhutha” – mówi kardynał – „wszystko się zmieniło dzięki komunistom, i przyjaciele stali się wrogami papieża”.

Zapytany jak Izrael próbował blokować beatyfikację, kard. Saraiva Martins powiedział:

„Kilka lat temu sierpniowego popołudnia rzymskie czasopismo opublikowało wiadomość, że we wrześniu Pacelli będzie beatyfikowany. Nazajutrz rano izraelski ambasador przy Stolicy Apostolskiej zapukał do drzwi mojego biura. Nie mogę zaprzeczać, że ta wizyta dość mnie zirytowała”.

Ambasador Izraela wszelkimi sposobami usiłował zablokować beatyfikację

Poinformował mnie, że otrzymał wiadomość o zamierzonej beatyfikacji.

„Wczoraj wieczorem” – powiedział – „zadzwonili do mnie z Izraela by dowiedzieć się czy ta informacja jest prawdziwa czy nie”. Powiedziałem mu, że jako prefekt ds. kanonizacji nic o tym nie wiem, i że Kościół robi swoje, i nie pozwoli innym ingerować w swoje procedury.

„Wtedy ambasador zrobił się czerwony. ‚My jesteśmy temu przeciwni. Kardynałowie nie rozumieją nas Żydów. Zapominacie, że jesteśmy narodem wybranym’.

Uważano, że beatyfikację powinno się zawiesić na co najmniej 50 lat. „Za mojej prefektury izraelski ambasador próbował przekonać mnie na każdy sposób i każdą metodą. Często zapraszał mnie do swojego domu, i do restauracji  Piazza Risorgimento nieopodal Waty-kanu, żebym odłożył beatyfikację papieża”.

I dalej:

„Ale moim prawdziwym cudem jest proces Piusa XII, żeby Kościół Katolicki oficjalnie ogłosił jego heroiczne cnoty. Gdyby Franciszek chciał dzisiaj, mógłby proces uratować. Nawet jutro rano”.

José Cardinal Saraiva Martins CMF należy do Zakonu Klaretynów. Po zakończeniu studiów na Uniwersytecie Gregoriańskim i Angelicum w Rzymie, wykładał metafizykę i teologię fun-damentalną na różnych uniwersytetach, w tym Urban. W 1988 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem tytularnym i sekretarzem Kongregacji Edukacji Katolickiej. W 1998 został prefektem Kongregacji ds. Świętych i w 2011 kardynałem. W 2013 nie mógł uczestniczyć w konklawe 2013 z powodu wieku.

Tłumaczenie: Ola Gordon

Źródło: http://tradcatknight.blogspot.com/2016/10/jews-preventing-pius-xii-beatification.html#more

Wolna Polska – Wiadomości Wolna Polska – Wiadomości – Informacje Świat Polska

Source: Żydzi uniemożliwiają beatyfikację Piusa XII

Reklamy