Wikipedia edytowana na potrzeby polityczne.Atak na wiceministra w Polsce.


Jak widzimy na zamieszczonym wyżej obrazku, fragment dotyczący kanalizacji i sztućców usunięto.

Tak było:
„Co ciekawe, pod wieloma wsględami ówczesna Polska wyprzedzała Francję. Właśnie na Wawelu Walezy po raz pierwszy zobaczył wychodki, z których nieczystości odprowadzano poza zamkowe mury, i po powrocie do Francji nakazał zbudowanie takich urządzeń w Luwrze i innych pałacach.(…) Tak samo sprawa wyglądała z łaźnią (wanna i kurki z ciepłą i zimną wodą), a także widelcem – tych wynalazków Francuzi również nie znali”.

A tak teraz jest:
Z drugiej jednak strony Walezy był oczarowany Wawelem, zamkiem wygodnym i przestronnym, trzy razy większym od ówczesnego Luwru. To na Wawelu Walezy właśnie po raz pierwszy zetknął się z komfortowymi urządzeniami, jak wychodki i kanalizacja. Ówczesna Francja nie znała takich rozwiązań. Arystokracja zamieszkująca francuskie pałace i zamki załatwiała potrzeby fizjologiczne gdzie się dało, najczęściej były to kominki i korytarze. Według legendy czy anegdoty, Walezy uciekając z Krakowa do Paryża, wywiózł ze sobą także komplet widelców, które jakoby poznał w Polsce, a które podobno nie były we Francji znane, jednakże historycy powątpiewają w prawdziwość tej opowieści”.

Opozycja i sprzyjające jej media podniosły krzyk po wypowiedzi wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego. Chodzi o decyzję francuzów dotyczącą targów Euronaval 2016. Polityk stwierdził, że „są to ludzie, którzy uczyli się jeść od nas widelcem parę wieków temu. Być może w taki sposób teraz się zachowują”. Rozpoczęła się afera „widelcowa”. Wiceministra zaatakowano za rzekomą niewiedzę. Internauci wskazują, że z Wikipedii zniknął fragment, który dotyczył kwestii wspomnianych przez polityka PiS. Dodają, że „zmodyfikowano treści Wikipedii na potrzeby polityczne”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s