Szok. Odważna Minister Streżyńska:nie ma pieniędzy i ludzi, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo.


Strategia Cyberbezpieczeństwa bez pieniędzy, ludzi i strategii

W środę, podczas spotkania zorganizowanego przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce, Anna Streżyńska znów udowodniła, że nie boi się mówić jak jest. A jest źle.

Minister Cyfryzacji poinformowała, że w połowie listopada br. rząd powinien przyjąć „Strategię Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2016-2020”. Jednocześnie przyznała jednak, że w tym momencie jej resort nie dysponuje ani ekspertami, ani wiedzą, ani środkami finansowymi, które pozwoliłyby taką strategię zrealizować.

Streżyńska oceniła, że koszt najpilniejszych wydatków związanych z cyberbezpieczeństwem w 2017 r. szacuje się na 60 mln zł. „To nie jest jakiś straszliwy wydatek, tylko nie mamy tych pieniędzy (…) zaledwie ułamek tej kwoty udało nam się uzyskać w ramach przyszłorocznego budżetu.

Część tych pieniędzy ma być przeznaczona na kadry. Mamy problem z kadrami, które mogłyby nam powiedzieć, czego nam brakuje, w jaki sposób to zrobić i jak budować skuteczny system cyberbezpieczeństwa

Streżyńska zaznaczyła, że polscy eksperci potrafią reagować, jak już coś się wydarzy. „Natomiast jeszcze nie dostatecznie potrafimy wykrywać wcześniej zagrożenia. Tę zdolność chcielibyśmy zbudować i na to są potrzebne pieniądze” – podkreśliła.

O tej sytuacji w Polsce każdy dobry ,polski   informatyk ,programista w Polsce, jest doskonale poinformowany.Polska administracja w Polsce,   odrzuca polskich informatyków.Wystarczy ,szanowna Pani Minister,zatrudnić Polaków a nie firmy zachodnie,które  w swoje kadrze mają….tylko znakomitych, z    fantazją polskich   informatyków.

Polska korzysta z Echolonu, ale    tylko w formie ograniczonej gdyż NATO nie ufa poslkim specjalistom.Niech Pani spróbuje.Brawa dla Pani odwagi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s