Rosja gotowa do wojny. Jeszcze tylko ćwiczenia…


310532177

Ćwiczenia obrony cywilnej z zaangażowanym potencjałem ludzkim przekraczającym liczebność wszystkich obywateli Polski toczą się nie tylko w moskiewskim metrze, co jest doskonale widoczne, przez co także bardzo spektakularne. Odbywają się także na Syberii, wschodnich rubieżach Rosji, i wszędzie gdzie tylko domena Putina może się okazać zaangażowana na wypadek wojny z Zachodem.

Te moskiewskie ćwiczenia, choć dotyczą głównie sposobów radzenia sobie z atakiem chemicznym (rosyjski sztab lakonicznie tłumaczy je ćwiczeniami na wypadek wykolejenia się składu z trującymi substancjami, choć przecież takie składy nie jeżdżą raczej liniami metra), polegają również na odkurzeniu i odświeżeniu schronów budowanych w czasach Zimnej Wojny na wypadek wybuchu globalnego, atomowego konfliktu.

Podobne schrony są sprawdzane w całym kraju. Tak samo, jak w całym kraju trwają – i będą trwały do końca października – szkolenia w szkołach i zakładach pracy z zakresu zachowania się na wypadek konieczności ewakuacji.

Czy to przygotowania do możliwości konfliktu nuklearnego? – pytają Rosjan zaniepokojeni Amerykanie

– Nic z tych rzeczy – odpowiada rząd.  – Podobne ćwiczenia obrony cywilnej są w Rosji przeprowadzane nie pierwszy raz.

I faktycznie, rosyjska obrona cywilna ćwiczy wcale nierzadko. Choć w takiej skali ćwiczenia z ewakuacji na wypadek wybuchu globalnej wojny odbywały się tam ponad ćwierć wieku temu, jeszcze w czasach Związku Radzieckiego.

Moskwa zaprzecza, jakoby szykowała się do wojny, choć nie ma dnia, aby nie próbowała konfrontacji z siłami NATO w Syrii przy pomocy swojego najnowocześniejszego sprzętu. Na Morze Śródziemne wpływa właśnie okręt rakietowy Miraż należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ma dołączyć do zespołu marynarki wojennej Rosji, który działa tam od początku wojny na Bliskim Wschodzie. Kilka dni wcześniej wpłynęły tam rosyjskie fregata atomowa Admirał Grigorowicz, oraz okręty rakietowe Sierpuchow i Zielonyj Doł.

Na Morzu Śródziemnym działa obecnie około 10 rosyjskich okrętów wojennych – ich, jak zapewnia rosyjski resort obrony, wyłącznym zadaniem jest ochrona sił Rosji w Syrii.

Source: Rosja gotowa do wojny. Jeszcze tylko ćwiczenia…

Reklamy