PO-lacy, my dopiero wam PO-każemy


schetyna i bolek

Na konwencji programowej PO w Gdańsku nie było wielu mówców. Za to ci, którzy byli przedstawili program i założenia partii w sposób, który jednych bawi, innych lekko przeraża – ale generalnie gwarantuje Platformie, że do władzy już nie powróci. I choć nie padł żaden nowy pomysł, zdaniem Grzeogrza Schetyny PO rysuje nową wizję Polski. Nie tylko Polski zresztą, ale całej Europy.

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jeżeli PO kiedykolwiek wróci do władzy zlikwiduje dwie instytucje – Instytut Pamięci Narodowej, dokumentujący i badający czasy zależności Polski od Związku Radzieckiego, oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne, jak raz zajmujące ściganiem urzędników administracji rządowej i samorządowej, którzy mieli słabość do publicznego grosza. Deklaracja likwidacji IPN-u może być oczywista w kontekście zbiżenia się PO do Lecha Wałęsy, którego teczka współpracy z SB znaleziona w domu gen. Wojciecha Jaruzelskiego rozwiała wątpliwości odnośnie życia i osiągnięć byłego prezydenta i byłego szefa ‘Solidarności’. Lech Wałęsa był agentem Bolkiem i brał za to pieniądze (choć bardzo dzisiaj cierpi, bo teczka znalazła się i IPN udostępnił ją Polakom).

Wałęsa nawołuje do rewolucji i zapowiada, że pójdzie albo na Sejm, albo na Belweder, a posłowie i urzędnicy będą oknami uciekać. Czemu mają uciekać? A dlatego, że za Wałęsą podążą miliony Polaków. Dokładnie dwa miliony, które przemaszerują z nim przez Warszawę.

Nawiasem mówiąc IPN-u nie lubi wielu polityków PO, którzy woleliby, aby nie pamiętać im przeszłości.

Likwidacja CBA wydaje się naturalnym ruchem PO, gdyby partia doszła do władzy. W restauracji Sowa i Przyjaciele, gdzie rząd i przyjaciele PO dawali się nagrywać jak dzieci, wyszło na jaw, że CBA naprawdę nie jest służbą, którą PO mogłaby kochać.

– Te instytucje zatruwają życie publiczne – uważa Schetyna. W sprawach gospodarczych PO z przyjemnością podepnie się pod rozwiązania PiS i będzie poprawiać program 500+.

Czas na Wałęsę. Oto, co powiedział: – Przegraliście na własne życzenie. Uczycie się na własnych błędach, uczycie się demokracji i chcę wam w tym pomagać.

Dalej politycy PO rozmawiali o podkomisji smoleńskiej (niepotrzebnej – a jakże) oraz Antonim Macierewiczu, aby spotkanie spointować dyskusją o aborcji, która jest świętością. A może to kompromis aborcyjny jest świętością. Tak, czy inaczej to m.in. aborcja ma nas prowadzić świetlaną drogą w Unii Europejskiej.

– Polska to dla nas kraj, który musi być liderem. Liderem zmian w Europie. Musimy zwyciężyć dla nowych pokoleń – uważa szef PO. – Trzeba zachować układ, który rozstraja obecny rząd.

Source: PO-lacy, my dopiero wam PO-każemy

Reklamy