Dzisiaj przypada 72 rocznica początku rzezi wołyńskiej.


Dziewiątego lutego 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała pierwszego masowego mordu na mieszkańcach wsi Parośl w gminie Antonówka na Wołyniu. Zbrodnia ta do dzisiaj uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Bandytami dowodził Hryhorij Perehijniak, liczbę ofiar szacuje się na 149 lub 173 osoby. W dniach poprzedzających atak na wioskę, banda UPA stoczyła potyczkę z  odziałem policji pomocniczej składającym się z Kozaków. W potyczce tej zginęło trzech Kozaków i jeden Niemiec, sześciu Kozaków wzięto do niewoli i uprowadzono.

 

W drodze do wsi Parosl banda napotkała pięciu mieszkańców polskiej kolonii Wydymer pracujących w lesie, wszystkich zostali zamordowani. Polska osada nie spodziewała się ataku i została zaskoczona. Bandyci bez problemu weszli do wsi i rozeszli się po domostwach których było 26. W domach zażądali podania obiadu. W jednym z domów który zajęło dowództwo bandy przesłuchano i zamordowano siekierami sześciu jeńców kozackich.

File 40644

Po obiedzie banderowcy oznajmili mieszkańcom, że wies zostanie spacyfikowana wkrótce przez Niemców jako odwet za dokonany atak na posterunek i pomoc jaką mieszkańcy wsi mieli okazywać „partyzantom” Bandyci twierdzili, że muszą chronić mieszkańców przed represjami ze strony Niemców. W tym celu zażądali by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać co miałoby  przekonać Niemców, że mieszkańcy zostali zmuszeni do pomocy przez bandytów.

File 40641

Bandyci  podszywali się pod partyzantów radzieckich, lecz posługiwali się językiem ukraińskim co wzbudziło podejrzenia niektórych z Polaków. Częsć z Polaków zgodziła się na żądania bandytów inni zostali skrępowani siłą. Morderstwa dokonano  siekierami i nożami, nie oszczędzono nikogo.

 

Z pogromu udało się cudem uratować dwunastu Polaków. Z życiem uszli Żydzi którzy ukrywali się w piwnicy domu Klemensa Goroszkiewicza i nie zostali tam odkryci. Majątek zamordowanych zostal zrabowany i wywieziony na saniach. Ocaleli świadkowie zeznali, że napadu i morderstwa dokonali Ukraińcy z sąsiednich wsi którzy swietnie znali się z ofiarami.

File 40643

Ta sama banda dokonała kolejnej zbrodni mordując we wsi Toptach 15 Polaków. Planowali także napasć na wies Wydymer, jednak ze względu na szczupłość sił odstąpili od tego zamiaru. Pod osłoną Niemców przybyłych z Antonówki ewakuowano rannych i pochowano zabitych mieszkańców wsi oraz dokonano fotograficznej dokumentacji ciał i miejsca zbrodni. Zamordowani zostali pochowani w zbiorowej mogile na której usypano kurhan i postawiono krzyż. W miejscu nie istniejącej już kolonii stoi dzis krzyż i tablica informująca o zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu historycznego:

Reklamy

4 myśli w temacie “Dzisiaj przypada 72 rocznica początku rzezi wołyńskiej.

 1. Jestem wnuczką Narcyza i Emilii Brzozowskich , którzy mieszkali na Wydymerze i w dniu 9 lutego 1943 roku ,wieczorem banda ta sama była u moich dziadków, pytali o drogę ,a moja mama /wówczas 15 letnia dziewczyna/, patrzyła w oczy banderowcom i poprosili o chusteczkę. Moja babcia ,która była nauczycielką ,poznała język ukraiński ,nie wierzyła ,że to są rzekomi partyzanci ; z opowiadań mamy i dziadków wiem ,iż następnego dnia mój dziadek Narcyz Brzozowski był jednym z pierwszych świadków, którzy zwozili rannych m.in na Majdan do krewnych . Dziadek Narcyz pomagał również układać pomordowanych do kurhanu / owiniętych w prześcieradła/, potem zbudował krzyż z napisem „Jezu ratuj nas”. W naszej rodzinie na Parośli zginął wujek Józef Jankiewicz, który zginął właśnie na Parośli, ponieważ był na zebraniu AK.

  Polubienie

  1. @Barbara Chmiel.
   Rzeź na Wołyniu rozpoczęła się po agresji Rosji bolszewickiej i kolaboracji z nią zbolszewikowanych Żydów.Na ten brak lojalności wobec Polski mniejszości żydowskiej liczyli sowieci jeszcze przed agresją 17-IX/1939.Efektem była ZBRODNIA PRZEMILCZENIA KATYŃ.
   Podobnie na brak lojalności wobec Polski mniejszości ukraińskiej liczyli Niemcy,co zmaterializowało się RZEZIĄ WOŁYŃSKĄ.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s