Tadeusz Isakowicz-Zaleski:Minister Schetyna nagina historią.


Trudno o większą wpadkę jak ostatnia wypowiedź ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny, który mówiąc w wywiadzie radiowym o oswobodzeniu w dniu 27 stycznia 1945 r. KL Auschwitz, czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, stwierdził „Pierwszy Front Ukraiński i Ukraińcy wyzwalali, bo tam wtedy żołnierze ukraińscy byli, w ten dzień styczniowy, i to oni otwierali bramy obozu”.

Na czym polega fałsz tej wypowiedzi? Wspomniany obóz, jak i podobozy Birkenau (Brzezinka) i Monowitz (Monowice) rzeczywiście oswobodził Pierwszy Front Ukraiński, tyle tylko, że był on częścią składową nie wojska ukraińskiego, ale Armii Czerwonej. Poza tym, nazwy frontów, czyli grup kilku armii, pochodziły nie od ich składu narodowościowego, ale od terenu działań wojennych. Dla przykładu, w strukturze wojsk sowieckich  działały fronty o nazwach Nadbałtycki, Krymski, Kaukaski czy Stepowy.  Zmieniały one swoje nazwy wraz z przesuwaniem się teatru działań na zachód. Dlatego też w 1945 r. walczyły aż trzy Fronty Białoruskie i cztery Fronty Ukraińskie.

Czy Grzegorz Schetyna o tym wszystkim wie? Przypuszczam, że tak i dlatego też jego powiedź to typowe naginanie historii do celów politycznych. W tym wypadku celem jest sojusz z nowymi władzami Ukrainy, które historię np. o ludobójstwie dokonanym przez UPA też naginają, ile się tylko da.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/isakowicz-zaleski/blogi/news-minister-grzegorz-schetyna-nagina-historie,nId,1594207#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Autor tekstu:
Komentarz internauty:
To jedna wielka prowokacja i to niepotrzebna prowokacja. To widać, słychać i czuć. Podczas gdy inne państwa Unii starają się znów eksportować swoje mięso do Rosji ,polski minister w coś gra. Tylko czy to będzie z korzyścią dla Polski i Polaków? Przecież idąc tym tokiem myślenia, zaraz się okaże, że to Żydzi mogli wyzwolić obóz,bo pewnie znalazłoby się tam paru żołnierzy tej nacji. Czy w razie konfliktu z Rosją ma pan wykupione miejsce w samolocie?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s