CIA o kraju X: „Przekazaliśmy im Y mln dol. i zmienili zdanie” [X=Pl] . Kryptonim „Kwarc”.


Via Internet. Kontrowersyjna    historia   bez  finału.

Panie Andrzejku, kochanieńki, z kim pan się podzielił? Aaaaa ???  md]

[„Kwarc” – bo tak przejrzysty, czy tak kruchy? md]

 

Raport zawiera opis sporów CIA z rządem kraju X o otwarcie tajnego więzienia. Według informacji „Rzeczpospolitej” kraj X to Polska.

 

„Umowa w sprawie umieszczenia więzienia w kraju X wywołała wiele problemów pomiędzy krajem X i CIA. Kraj X zaproponował podpisanie Memorandum w sprawie odpowiedzialności CIA i Kraju X, ale CIA odmówiła podpisania go” – czytamy w raporcie.

„Cztery miesiące po przyjeździe pierwszych zatrzymanych, kraj X odmówił przyjęcia Chalida Szejka Mohammeda. Decyzja została zmieniona dopiero po interwencji ambasadora USA we władzach kraju X” – czytamy dalej. – „W kolejnym miesiącu CIA przekazała Y milionów dolarów krajowi X. Wkrótce potem przedstawiciele kraju X przekazali nam w imieniu kierownictwa politycznego swego kraju, że kraj X podchodzi teraz bardziej elastycznie co do liczby przetrzymywanych w więzieniu w kraju X oraz co do daty spodziewanego zamknięcia tego więzienia”.

Ostatecznie więzienie w kraju X i tak zostało zamknięcie jesienią 2003 roku, jak było wcześniej ustalone – czytamy w raporcie.

Dalszy ciąg raportu komisji Senatu USA dotyczy reakcji przedstawicieli kraju X na ujawnienie „lata później” faktu istnienia więzienia CIA w ich kraju. „Przedstawiciele kraju X byli zaszokowani niezdolnością CIA do utrzymania tajemnicy„. Byli także „maksymalnie rozczarowani” brakiem ostrzeżenia, że prezydent Bush zamierza potwierdzić w 2006 r. fakt istnienia więzień.

 

Autorzy raportu piszą też, że stacja CIA w kraju X donosiła, iż ujawnienie faktu istnienia więzienia CIA w kraju X stanowiło „poważny cios” w bilateralną współpracę wywiadów obu państw.

======================

X=Pl…

Media: CIA zapłaciła za więzienia w Polsce

Bartosz Węglarczyk 23-01-2014,

 

Agencja Wywiadu dostała w 2003 r. 15 mln dolarów za zgodę na zbudowanie w Kiejkutach więzienia dla pojmanych terrorystów – twierdzi „Washington Post”.

Gazeta opublikowała w czwartek po południu artykuł zawierający wiele szczegółów dotyczących więzienia CIA na terenie szkoły polskiego wywiadu na Mazurach. Najważniejsza informacja dotyczy ceny – gazeta twierdzi, że na początku 2003 r. oficerowie CIA z ambasady USA w Warszawie zawieźli do siedziby Agencji Wywiadu dwa kartonowe pudła zawierające 15 mln dol. Taka miała być cena za zgodę Agencji na zbudowanie więzienia.

Według gazety pieniądze odebrał ówczesny zastępca dyrektora Agencji Wywiadu, płk Andrzej Derlatka. [Panie Andrzejku, z kim pan się podzielił? Aaaaas ???  md]

 

         Gazeta powołując się na źródła w CIA opisuje m.in. nazwiska oficerów i współpracowników CIA, którzy przesłuchiwali członków Al-Kaidy przetrzymywanych w Kiejkutach. Twierdzi też, że więzienie działo przez kilka miesięcy w pierwszej połowie 2003 r.

Dwaj pierwsi więźniowie mieli trafić do Kiejkutów 5 grudnia 2002 r. Polskie więzienie otrzymało w CIA kryptonim „Kwarc”.

W Kiejkutach jednocześnie przebywało kilku oficerów CIA. Polscy pracownicy szkoły wywiadu nie mieli dostępu do willi, w której przebywali Amerykanie i więźniowie. Więzienie zostało zamknięte we wrześniu 2003 roku – CIA przewiozła więźniów do Rumunii, Maroka i na Litwę.

Cały artykuł „Washington Post” można przeczytać tutaj.

Publikacja „Washington Post zostanie dołączona do akt śledztwa, gdyż może stanowić informację o dowodach. Jednak należy pamiętać, że jest to tylko materiał prasowy – powiedział rzecznik krakowskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo ws. więzień CIA Piotr Kosmaty.

Dodał, że w tym kontekście prokuratura oczekuje na raport komisji senatu USA, która prowadziła postępowanie dotyczące działalności CIA w tamtych latach. [no to dostała… md]

  • Raport, oparty na ustaleniach prowadzonego przez nich postępowania, powinien wskazywać źródła dowodowe, czyli dowody z których również będziemy chcieli skorzystać w prowadzonych przez nas śledztwie. Dołączymy ten raport do naszego postępowania, tak jak dołączyliśmy raport senatora Dicka Marty’ego, szwajcarskiego polityka który na zlecenie komisji Parlamentu Europejskiego sporządził raport – powiedział Piotr Kosmaty.

Zródło,info,Link:

http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=14456&Itemid=100

 

Reklamy

4 myśli w temacie “CIA o kraju X: „Przekazaliśmy im Y mln dol. i zmienili zdanie” [X=Pl] . Kryptonim „Kwarc”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s