Polska:obrona cywilna bez opłat za leczenie.Kiedy wszystkie dzieci w Polsce do 18 roku życia?


Apartheid w Polsce 2014.

Polski: Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów

Polski: Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów (Photo credit: Wikipedia)

Państwo  w państwie  w Polsce?W roku 2014?MZ: „to jest bezprawne pobieranie opłat za leczenie dzieci”.A leki dla dzieci do 18 roku życia?Co na to Lewica czy Prawica w Polsce?Haracz ?Dodatkowe opłaty?6,5 miliona zł na nowe etaty w NFZ!?

polska-1Bezpłatna opieka lekarska, w tym stomatologiczna, należy się osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej – takie jest najnowsze ustalenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Zdrowia.

Projekt z 22 sierpnia 2011 zakłada, że taka opieka przysługuje wspomnianym osobom w przypadku zachorowania lub doznania uszczerbku na zdrowiu w czasie odbywania służby lub w drodze do miejsca jej odbywania lub i powrotnej – to wszystko w ramach świadczeń gwarantowanych.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że jeśli szpital lub przychodnia ma podpisany kontrakt z NFZ, to nie ma prawa pobierać opłat za udzielone świadczenia gwarantowane dzieciom do 18 roku życia, które mają obywatelstwo polskie i mieszkają na terenie Polski.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że istotne jest rozróżnienie pojęcia osoby ubezpieczonej oraz uprawnionej do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jednoznacznie wskazują, że osoby posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, niezależnie od tego czy posiadają ubezpieczenie zdrowotne, mają prawo korzystać z nieodpłatnych świadczeń zdrowotnych.

Jeśli dziecko nie ma ubezpieczenia zdrowotnego to za udzielane świadczenia płaci budżet państwa. W związku z tym niedopuszczalnym i bezprawnym jest obciążanie osób do lat 18 i ich  przedstawicieli ustawowych kosztami gwarantowanych usług zdrowotnych  udzielanych na podstawie kontraktu z NFZ.

Podstawa prawna
Art. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Par. 2 ust. 1. pkt 1 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 18 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 137, poz. 858).

Następny Problem.

Kilka milionów Polaków pracuje na umowę o dzieło, czyli taką, która nie gwarantuje bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Co im w związku z tym grozi?Ich rodzinom?

Rzeczywiście NFZ ubezpiecza dobrowolnie. Stawka składki jest nowelizowana co trzy miesiące. W tej chwili trzeba płacić 329 zł 77 gr miesięcznie. Ale to nie jest takie proste.

 Aby płacić składki indywidualnie, najpierw należy przyjść do nas z dowodem osobistym i zaświadczeniem o poprzednim ubezpieczeniu oraz wypełnić odpowiedni wniosek – informuje Jan Raszeja, rzecznik prasowy bydgoskiego NFZ-u. – Następnie trzeba uiścić opłatę dodatkową za okres, w którym nie było się ubezpieczonym.

I to może być problem, bo to nie są małe sumy. W zależności od tego, jak długo byliśmy nieubezpieczeni, musimy zapłacić procent od dochodu przyjętego za wymiar tej składki, czyli od 9 procent tego, co wówczas zarabialiśmy.

– I tak jeśli okres bez ubezpieczenia wynosi od 3 miesięcy do roku to zapłacimy 20 proc. składki za każdy miesiąc bez ubezpieczenia – mówi Raszeja. Jeśli od roku do dwóch to 50 proc., od 2 lat do 5 – 100 proc., od 5 do 10 lat – 150 proc., a powyżej 10 lat – 200 procent.

A jeśli praca na umowę o dzieło to nasza pierwsza praca w życiu? Wtedy, oczywiście, nie trzeba ponosić tych kosztów.

Internauci komentują:

1.Ten chory system trzeba zmienic!

Tu na­praw­de trze­ba uzdro­wic chory sys­tem ale naj­pierw trze­ba uzdro­wic tych co tym sys­te­mem rzadza.​Dlaczego nie biora przy­kla­du od tych panstw gdzie ten sys­tem dzia­la np;Fran­cja,Niem­cy czy inne kraje zachodnie.​Jak Po­la­cy beeda mogli sie le­czyc gdy juz teraz nie wy­star­cza im na lekarstwa.​To jest chore,to trze­ba zmie­nic ale do tego po­trze­ba ma­drych ludzi.

2.PRZECIEŻ JUŻ PŁACIMY ZA WISYTĘ LEKARSKĄ!

Prze­cież już pła­ci­my za wi­zy­tę le­kar­ską… przy­kłąd… kilka dni temu idąc z dziec­kiem na za­strzyk, zo­sta­łem ode­sła­ny do ap­te­ki po strzy­kaw­ki i igły, które mam ze sobą przy­no­sić na za­strzy­ki.

3.

Państwowe ubezpieczenie,które

obejmuje  również twoją rodzinę bez dodatkowych opłat! Twój współmałżonek/współmałżonka lub partner oraz, do pewnego wieku dzieci mogą korzystać z twojego ubezpieczenia, o ile ich wspólny dochód nie przekracza określonych sum i nie posiadają własnego ubezpieczenia.Gdzie?

….W Niemczech.

Dyskusje  trwają, politycy omijają ,dziennikarze szukają,blogerzy dociskają,media błąkają,dogrywają,

krytycy po cichu popierają,

a Nowy Ekran w wersji próbnej kategorycznie protestuje,bilansuje,monituje.

http://www.justlanded.com/polski

Enhanced by Zemanta
Reklamy

2 myśli w temacie “Polska:obrona cywilna bez opłat za leczenie.Kiedy wszystkie dzieci w Polsce do 18 roku życia?

  1. Na próżno w tym wszystkim szukać logiki”Pana cytat.Proszę sobie wyobrazić że sprzątaczka z Polski,mieszkająca w Polsce,dojeżdza do pracy 60-90 minut i zarabia po 8-10 godzinach pracy dziennie,w miesiącu 4800 zl,netto.Proszę sobie wyobrazić sprzedawczynię w Lidl zarabiającą to samo.Proszę sobie wyobrazić młodą pielęgniarkę zarabiającą 6000 zl netto.Proszę sobie wobrazić skromnego informatyka zarabiającego na początek 12.000 zl netto miesięczne.Proszę sobie wobrazić opiekunkę do dziecka,przykładowo wychowawczynię w przedszkolu ,która zarabia 4000 zl netto.Podałem realne przykłady z Polski zachodniej.Są pracownicy ,którzy dojeżdzają do pracy ….tylko 2 godziny ale za Odrę lub Nysę.Oni nie myślą o polityce tylko o swoich rodzinach.Polskę jak wiemy z giełd czeka wyjątkowo podobna sytuacja jaka ma miejsce teraz w Argentynie.Polscy politycy nie mają niestety nic do powiedzenia.Krytyka systemu oznacza dla nich koniec kariery.Ten temat,który przez cały czas podaję jest najważnieszy czyli Służba Zdrowia.O tym wie rodzina Komorowskich ale niestety oni nie mają prawa (w tej kwestii) decyzji.Szkoda.Mnie osobiście martwi w Polsce rasizm w polityce „rodzinnej” jak i rasizm i to potworny w Służbie Zdrowia,wyjątkowo brutalny dla następnego pokolenia.Całe szczęście że jest jeszcze EU zachodnia,która ratuje następne pokolenia Polaków……gdyż w Polsce jest Apartheid i to taki jak w Republice Południowej Afryki do połowy lat 90. XX wieku, oparty na segregacji rasowej.Ta segregacja rasowa ma miejsce w Polsce.Apartheid narzuca klasyfikację wszystkich mieszkańców Polski na „białych”, „czarnych” i „kolorowych”.Pytanie.jaki kolor mają zwykli mieszkańcy Polski z podanych moich przykładów..http://pl.wikipedia.org/wiki/Apartheid

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s