Ukryta (bezzasadna!) podwyżka cen energii w Polsce.


„Przesyłam kopię pisma, jakie wysłałem do Prezesa URE, myślę, że sprawę trzeba nagłośnić, bo jest to hucpa najczytszej wody!”

Oto kopia tekstu:

attn: Prezes URE p. Maciej Bando

from: dr inż. Krzysztof Borowiak

Proszę o wytłumaczenie ukrytej zmiany ceny gazu, jaka nastąpiła przy okazji zmiany jednostki rozliczeniowej z metra sześciennego na kilowatogodzinę.

Z przysłanego przez PGNiG Obrót Detaliczny (Region Wielkopolski) rozliczenia wynika, że za 1 kWh odbiorca będzie płacił:
– za paliwo gazowe        0,11890 zł netto
– opł. dystryb. zmienna   0,04676 zł netto
zatem łącznie opłata zmienna wyniesie 0,16566 zł/kWh netto.

Dotychczas ten sam dystrybutor pobierał opłaty za 1 m3:
– za paliwo gazowe        1,31090 zł netto
– opł. dystryb. zmienna   0,51310 zł netto
zatem łączna opłata zmienna wynosiła 1,82400 zł/m3 netto.

Podany przez dystrybutora współczynnik konwersji, czyli przelicznik starej jednostki (m3) na nową (kWh) wynosi 11,131 kWh/m3.

Proste wyliczenie wskazuje zatem, że cena zmienna za paliwo gazowe powinna wynosić 1,82400/11,131 = 0,16387 zł/kWh.

Skąd zatem różnica między ceną, gdyby podwyżki nie było (0,16387), a ceną, jaką ma zamiar teraz stosować PGNiG OD (0,16566)?

Ukryta w ten sposób podwyżka, jak łatwo wyliczyć, wynosi blisko 1,1%.

Powie ktoś „cóż to za podwyżka?”.
Ale – jeśli dobrze słyszałem i czytałem w mediach – żadnej podwyżki cen gazu chyba nie było!

Jakie jest uzasadnienie tej podwyżki, jeśli nic w pomiarach zużycia gazu się nie zmieniło (nadal dotychczasowe liczniki będą mierzyć objętość zużytego gazu w metrach sześciennych), a tylko w programie fakturowania zmieniono jednostki stosując stały przelicznik jednej jednostki na drugą?

Będę wdzięczny – zapewne nie tylko ja – za wyjaśnienie tej zagadki.

Z wyrazami należnego szacunku.

Krzysztof Borowiak
Poznań, 8-10-2014

Autor,link,Zródło,Info:

http://niepoprawni.pl/blog/purysta/ukryta-bezzasadna-podwyzka-cen-energii

Reklamy

2 myśli w temacie “Ukryta (bezzasadna!) podwyżka cen energii w Polsce.

 1. Google finansuje elektrownię fotowoltaiczną Sunedison.

  Koncern internetowy Google finansuje wartą 145 milionów dolarów realizację parku solarnego. Elektrownia fotowoltaiczna „Regulus” jest z mocą 82 MW obecnie największym projektem firmy Sunedison, w Ameryce Płn. Realizacja będzie zakończona jeszcze w tym roku.

  Sporządzono już nawet umowę zbycia otrzymanego prądu przewidzianą na 20 lat, podpisaną z firmą Southern California Edison.

  Park solarny powstaje obecnie na terenie Kern County/ Kalifornia i budowany jest na nieużytkowanych polach naftowych.

  Pozyskany w ten sposób ekologiczny prąd będzie w stanie zaopatrzyć 10.000 gospodarstw domowych.
  Google zainwestowało do tej pory 1,5 miliarda dolarów w finansowanie elektrowni pozyskujących prąd na bazie źródeł odnawialnych. Cały projekt o mocy ponad 2,5 GW realizowany będzie na 3 kontynentach.

  Polubienie

 2. Bodzio – 31 Października, 2014 – 18:43

  Pisze Pan do urzędnika, że jego decyzje okradją obywateli czego Pan oczekuje? Że przyzna się, że jego zadaniem jest pilnowanie żeby Ci co mają zarobic zarobili. Proszę Pana ten człowiek odpowiada za to że w Polsce stawiane są wiatraki, że nie można podłaczyć małej elektrowni wodnej do sieci, że trzeba płacić za oddanie prądu do sieci. Pan myśli, że taki człowiek przejmie się tym, że zrobił podyżkę gazu o 1,1% chociaz nie powinien on jest bezkarny bo wie, że Pani Kopacz w zeszłym tygodniu podniosła mi cenę prądu o 150% w ciagun najbliższych 10 lat.

  Proszę Pana 15 lat temu byłem świadkiem przejęcia instalcacji ciepłniczych przez niemiecki koncern, po przejęciu w jednym roku napompowano cenę energi cieplnej z 1GJ o 25%, jak ludzie zaczęli za mało kosumować to łamiąc prawo podwyższono opłatę stało powżyżej 30%, wszystko oficjalnie na legalu, nikt się nie zająknie. Wie Pan dlaczego? Nie wiem Pan to ja Panu nie powiem.

  Proszę Pana nasza Polska Konstytucja zabrania nowelizacji budżetu w sposób jak robione jest to od lat Art 220 . Niech Pan doniesie na Premiera i Prezydenta bo łamią notorycznie konstytucję. Jest Pan na tyle odważny do dzieła.

  ” …

  W tym przypadku wprowadzona została reguła bezpośredniego ograniczenia wydatków, zgodnie bowiem z art. 220 ust. 1 Konstytucji RP zwiększenie wydatków lub ograniczenie dochodów planowanych przez Radę Ministrów nie może powodować ustalenia przez Sejm większego deficytu budżetowego niż przewidziany w projekcie ustawy budżetowej. ”

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s