Mirosław Dakowski:Jak z reaktora można zrobić bombę jądrową.


Via internet.Autor:Mirosław Dakowski.

Do „czarnej dziury”, jaką jest informacja medialna o wybuchach reaktorów Fukushima Dai-ichi podchodziłem , jako fizyk rozszczepienia, skrajnie ostrożnie. Tyle tam niejasności i bezczelnego ukrywania prawdy.

Dlatego dopiero niedawno zdecydowałam się na opublikowanie artykułu: Fukushima 3/11 was Japan’s 9/11  Są tam zdjęcia z góry ruin reaktora nr. 3, gdzie widać na przykład, jak woda chłodząca sika z rozerwanych rur – więc nie zostało wcześniej wyłączone chłodzenie. Widać też, że fala tsunami zalewa miasto, ale… nie ma wcześniejszych ruin z powodu trzęsienia, które miało mieć przecież  9.6 w skali Richtera. Itp, itd. Poczytajcie, chętni.  Znajdziecie też o neo-STUXNET oraz o możliwości wybuchu jądrowego jako przyczynie zniszczeń.

 

Myślałem i dyskutowałem z fizykami o tym ostatnim.

W swoim czasie wykładałem na uczelniach fizykę rozszczepienia i reaktorów. W tej drugiej części udowadniałem studentom precyzyjnie, że żaden wybuch (czyli reakcja lawinowa) nie może w reaktorze nastąpić. Argumentację matematyczną, dość skomplikowaną, można jednak przełożyć na słowa:

  • Reaktory są sterowane „na neutronach opóźnionych”, których mamy w rozszczepieniu ok. 12 %, a są one emitowane po wielu sekundach, część po minutach od samego rozszczepienia. Więc – systemy sterujące nie muszą być „szybkie”, mogą reagować „jak krowa” – powoli. Tak zaprojektowano WSZYSTKIE REAKTORY. Więc – „spoko”.

 

==========================

Przypomniano mi jednak następującą historię: Opowiem.

 

Pół wieku temu badaliśmy potrójne rozszczepienie [nie na dwa fragmenty, ale na trzy]. Pracowaliśmy przy reaktorze EWA w Świerku dniami i nocami, by nadrobić jego niewysoki , niewystarczający dla naszych celów strumień neutronów. Strumień ten wychodził ze środka strefy rdzenia, kanałem poziomym o średnicy, o ile pamiętam, ok. osiem centymetrów. Zaprojektowaliśmy kolimator, by mieć strumień węższy, nam potrzebny, eliptyczny, 6*12 mm2. Zmęczenie przy pracy „na okrągło”, od poniedziałku do soboty, dzień i noc, ogromne.

Kiedyś w nocy, jedząc kanapki, wpadliśmy w wisielczy humor. [ To nie wtedy, gdy Tadzio, po rozchrzanieniu targetu plutonowego, jadł z kolegami kiełbaskę  z plutonem (239Pu) na nożu. Lekarze w Szpitalu Wojskowym na Pradze mieli z nimi wreszcie realne praktyki w odkażaniu wnętrzności, bardzo się przykładali. Koledzy wyszli bez szwanku, co udowodnili potem ilością i jakością dzieci].

Wracam do nocy z wisielczym humorem: „A może by to wszystko rozj…ać?” – ktoś zaproponował. „O doskonale ! Ale… Przecież to niemożliwe!!”   – Dla NAS?obraziliśmy się.

I wymyśliliśmy sposób, bardzo poprawnie , choć szkicowo wtedy policzony:

Mieliśmy do naszych celów badawczych coś z 600 gramów czystego 235U [to ten izotop, który się rozszczepia]. Jeśli wyjmiemy kolimator, a z użyciem prochu wstrzelimy do rdzenia te pół kilo uranu, to reaktor „zbaranieje”: reaktywność wzrośnie mu NATYCHMIAST, a nie – jak przewiduje teoria i praktyka – po minutach !

Na taki wzrost reaktywności nie został zaprojektowany. [Było to grubo przed Czarnobylem, gdzie uczeni radzieccy jednak udowodnili.. ]

Więc – musi zajść reakcja na neutronach natychmiastowych, szybka. Czyli WYBUCH. „Oj, a co z nami…” zatroszczył się któryś. Więc wymyśliliśmy odpalenie ładunku mechanizmem czasowym, gdy my będziemy już pluskać się w niedalekim stawie, gdzie często się kąpaliśmy.

Odpoczęci wróciliśmy do roboty, o pomyśle zapomnieli…

Dopiero ta kamera-GIGANT nad reaktorem nr. 3 w Fukushima Dai-ichi mi o tym przypomniała. Brrr…

Autor,Link,Zródło,Info:

http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=14001&Itemid=44

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s