Marcin Kwiecień:Jak niewidomi widzą Internet?


Znasz  Web Talkster 3.2 czy  też SynTalk  a może  WebbIE Browser ,COBRA 10,ZoomText 10,JAWS, THUNDER?

 

26 marca 2009 w siedzibie Agory miał swój finał konkurs „Strona internetowa bez barier” zorganizowany przez  projekt Widzialni.eu we współpracy z mediami Agory. Patronat nad konkursem objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych i Amnesty International, a także media: Gazeta.pl, GazetaPraca.pl, Radio Tok FM, TVP Katowice oraz TVP Warszawa.

Imprezę rozpoczął Paweł Pluszczyk, niewidomy z Siemianowic Śląskich, przedstawiając prezentację, której celem było zobrazowanie jak niewidomi poruszają się w Sieci. Po krótkim wprowadzeniu przeszedł do omówienia wybranych witryn, aby pokazać problemy z dostępem do informacji. W czasie wyświetlania strony http://www.eurobank.pl obserwatorzy usłyszeli syntetyczny głos programu JAWS, który na co dzień pomaga prelegentowi korzystać ze Internetu. Niestety, lektor po przeczytaniu tytułu strony, który brzmiał „eurobank: products” zamilkł. Ku rozweseleniu publiczności prowadzący dodał: „Eurobank – Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić? Jak widać niewiele mogą zrobić”. Chwila wesołości nie przesłoniła jednak problemu wykluczenia cyfrowego.

Wszyscy wiemy o istnieniu niewidomych, jednak nasza świadomość problemów, z jakimi zmagają się ci ludzie w życiu codziennym, jest marginalna. Mimo że zagłębiając się w treść serwisu internetowego wspomnianego banku przeczytać możemy „eurobank to połączenie profesjonalnej obsługi z prostymi i łatwo dostępnymi produktami bankowymi” uzmysławiamy sobie, że Euro Bank to bank nie do końca dla wszystkich, a na pewno nie dla niewidomych (przynajmniej jeśli chodzi o prezentację jego produktów w Internecie).

Oczywiście można zorganizować wyprawę, wybrać się koleją czy autobusem do większego miasta, iść do siedzimy firmy i zostać obsłużonym. Jednak tego typu wycieczka jest dla większości niemożliwa. Serwis internetowy Euro Banku to jedynie przykład strony dyskryminującej niepełnosprawnych, jakich w Sieci są setki tysięcy. „Internet to dla niewidomych okno na świat” – mówi Paweł Pluszczyk. „Płacę rachunki, robię zakupy. Łatwiej mi pobrać przez Internet formularz, wypełnić i wysłać, niż wybrać się do urzędu.”

Niewidzialna dyskryminacja wciąż trwa?

WAI – Web Accessibility Initiative (inicjatywa dostępności do Sieci) – to podgrupa konsorcjum W3C, wspierana przez ponad 500 organizacji i firm z ponad 30 krajów, która stworzyła zestaw wskazówek WCAG dla programistów, dzięki którym tworzone aplikacje są dostępne dla jak największej liczby użytkowników.

WAI jest uważany przez Unię Europejską za standard globalny, rekomendowany krajom członkowskim, dlatego ministrowie państw UE podpisali w 2006 roku traktat mówiący o tym, że do 2010 roku strony internetowe organizacji użyteczności publicznej muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym przede wszystkim dla osób niewidomych. Według tego postanowienia do końca tego roku wszystkie strony organizacji i instytucji państwowych, także w Polsce (urzędy miejskie, BIP, prokuratury, ZUS, szkoły państwowe itp.) powinny być przystosowane do standardu WAI.

Niestety, z badań wykonanych w 2005 roku na zlecenie Prezydencji Brytyjskiej dowiadujemy się, że jedynie 3% stron administracji publicznej w krajach członkowskich spełnia minimalne wymagania dostępności dla osób niepełnosprawnych. Bariery przełamał serwis Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, który zdobył nagrodę główną konkursu Widzialni.eu w kategorii stron administracji publicznej.

Do dnia dzisiejszego nie widać jednak znaczącej poprawy, a temat dostępności i standardów w Sieci jest marginalizowany, mimo że niepełnosprawni stanowią 15% ogółu ludności państw UE, a około 80% z nich wskazało przeglądanie stron WWW jako główny cel korzystania z Internetu.

To nie niewidomi są ślepi

Strony napisane przez swoich twórców zgodnie ze standardami dostępności WAI dla osób niepełnosprawnych to rzadkość. Osoby odpowiedzialne za marketing internetowy w większości instytucji oraz właściciele firm nie mają zielonego pojęcia o istnieniu problemu wykluczenia cyfrowego lub po prostu wolą ograniczyć środki na tego typu rozwiązania. Na wykluczenie cyfrowe narażeni są nie tylko niewidomi, głusi czy ludzie z porażeniem ruchowym, ale coraz częściej osoby niedowidzące i starsze.

„Strona internetowa to nie tylko grafika, ale także kod, którego poprawność konstrukcji powoduje, że strona będzie się wczytywała szybciej, a także będzie dostępniejsza dla niewidomych i lepiej traktowana przez mechanizmy wyszukiwarek. To spowoduje, że będzie pozycjonowana wyżej w wynikach wyszukiwarek, a tym samym będzie reklamą dla swoich właścicieli” – powiedział Paweł Krukowski z firmy DreamGroup, współtwórca serwisu Visioncare.pl, który zdobył główną nagrodę i tytuł „Strony internetowej bez barier” w kategorii stron komercyjnych.

Przecież to robot Google’a jest największym niewidomym Internetu. Nie widzi grafik, a jedynie czyta treść strony, która jest tym atrakcyjniejsza, im bardziej zgodna ze standardami. Dostosowanie serwisu do standardów dostępności na etapie jego tworzenia to dodatkowa praca, która dla zwykłego internauty jest niewidoczna, ale dla niewidomych niezbędna. Dlatego większość agencji interaktywnych i domorosłych twórców stron nie zawraca sobie tym głowy. Tworzą serwis dla klienta, który akceptuje formę wizualną, nie zdając sobie sprawy z tego co jest „pod maską” – tak przekonywał Wojciech Naruniec z Peo Development Group, twórca Visioncare.pl.

Problem, który tak naprawdę tkwi w nas, w ludziach bez problemów z dotarciem do informacji, obnaża projekt Widzialni.eu, którego konferencja niejednej osobie z pewnością otworzyłaby oczy. Szkoda tylko, że niepełnosprawni, niewidomi muszą zdać się na nas, a my o tym wiemy niewiele lub nie chcemy słyszeć.

źródło: informacja prasowa

Zródło,Autor,Link,Info:

http://webhosting.pl/Jak.niewidomi.widza.Internet

http://www.pcworld.pl/ftp/web.talkster.html

http://neurosoft.pl/produkty/syntalk/

http://idn.org.pl/techno/index.htm

http://www.webbie.org.uk/de/

http://www.incobs.de/produktgruppen/items/browser.html

http://www.freedomsci.com/

http://www.screenreader.net/index.php?pageid=11

http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_reader

http://nvda.handytech.de/

http://www.capaciouscore.pl/artykuly/projektowanie-stron-www-uwzgledniajac-osoby-niewidome-i-niedowidzace/

http://www.dostepne.info/Wprowadzenie-do-dostepnosci

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s