Uwaga na oszustów w internecie.Szukasz pracy?Kradną twoje dane i biorą kredyty.


UWAGA NA OSZUSTÓW
Szukam pracy od dłuższego czasu, więc jestem już nieco zdesperowana. Niewiele myśląc wysłałam CV przez portal OLX i po kilku dniach miałam telefon. Bardzo miły pan oświadczył, że mogę zacząć pracę. Powiedział, że jego księgowa zaraz mi wyśle dokumenty do uzupełnienia. Zachwycona (co powinno być pierwszym sygnałem ostrzegawczym) uzupełniłam wszystkie informacje i przesłałam ‚księgowej’.
Uzupełniłam:

Kwestionariusz do umowy

Imię (imiona) i nazwisko …………………………………………………………………..
Data urodzenia …………………………………………………………………………………
Obywatelstwo …………………………………………………………………………………..
Numer ewidencji (PESEL) …………………………………………………………………
Miejsce zameldowania……………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
(dokładny adres)
7. Adres do korespondencji ……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………….
8. Wykształcenie …………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………….
(nazwa szkoły i rok jej ukończenia)
…………………………………………………………………………………………………………….
(zawód, specjalność, stopień, tytuł zawodowy – naukowy)
9. Wykształcenie uzupełniające ………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
(kurs, studnia podyplomowe, data ukończenia lub rozpoczęcia nauki w przypadku jej trwania)
10. Przebieg dotychczasowego zatrudnienia ……………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….
(wskazać okresu zatrudnienia u kolejnych pracodawców oraz zajmowane stanowiska pracy)
…………………………………………………………………………………………………………….
11. Numer rachunku bankowego do przelewu ………………………….………………………………………… ……………………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………
(imię i nazwisko, adres, telefon)
13. Oświadczam, że dane zawarte w pkt 1,2,3 i 5 są zgodne z dowodem osobistym seria ………………………………………….. numer ………………………………

Zadowolona z siebie odesłałam. Następnie dostałam maila ze ‚skanami dokumentów’, które kurier mi przywiezie.
Musiałam tylko wysłać przelew na kwotę 1 zł (myślę, że część Wykopowiczów zna podobną sprawę… Szkoda, że ja nie znałam wcześniej), żeby przyszło mi 90 zł na badania pracownicze. Cytując ‚księgową’:

” Przelew został wysłany na kwotę 91zł prosiłabym o zwrot w celu potwierdzenia rachunku kwoty 1zł dane do przelewu poniżej i odesłanie potwierdzenia ponieważ kończę już na dzisiaj pracę. Wszystkie dokumenty wysyłam jutro do Pani kurierem K-EX więc na środę powinny dotrzeć.

odbiorca: Meritum ICB
nr rachunku: 31 1300 0000 2088 6970 1298 8013
tytuł: Potwierdzenie zawarcia umowy rachunku bankowego w Meritum Banku 91072509304
kwota: 1,00 PLN
(…)
Pani M czy dokonywała Pani przelewu tego 1zł bo w systemie nie widzę.
(…)
Pani M przelew jest podzielony na dwie części 1zł i 91zł, jak dojdzie do Pani ten pierwszy na 1zł proszę go od razu odesłać zgodnie z wytycznymi które zostały wygenerowane nic nie zmieniać ponieważ nasz system nie puści do Pani drugiego ”

Szkoda, że (drugi sygnał ostrzegawczy) nie zastanowiły mnie dane przelewu. Wszystkie ‚dokumenty’ przesłane do mnie później poniżej.

Oczywiście odesłałam tę złotówkę…

Najgłupszą rzecz jaką zrobiłam, to odbierając telefon (696 951 819), podałam przemiłemu Panu wszystkie dane z dowodu. Oczywiście standardowo nie pomyślałam, że robię najgorszy debilizm. Jak człowiek potrzebuje pracy i trafia mu się na doskonałych dla niego warunkach, to miewa klapki na oczach. Albo mózgu.

Pani ‚księgowa’ na mojego maila z pytaniem, czy muszę być w domu jak kurier przywiezie mi umowę do podpisania, odparła, że nie ma znaczenia kto odbierze umowę, i że kurier będzie do mnie dzwonił.

Tego samego dnia (dziś) próbowałam się dodzwonić na w.w. numer telefonu, cały dzień był wyłączony, kuriera jak nie było, tak nie ma, więc (w końcu…) coś mnie tknęło.

Zarejestrowałam się na stronie biura informacji kredytowej (bik.pl) i zobaczyłam, że ‚złożyłam’ wniosek o kredyt 1000 zł w Alior Banku. Zadzwoniłam do banku, okazało się, że konto zostało założone, i na to konto pospływały kredyty-chwilówki z 4 firm, po 1000, 300, 600 i 500 zł, oraz zostały złożone wnioski do 2 kolejnych. Kretyn, który mnie oszukał złożył jeszcze wniosek o raty na allegro (dzięki temu widniało coś w bik-u). W sumie mam 8 wniosków na stronie bik-u.

Niestety wieczorem (po 20) na Komendzie Policji musiałabym czekać kilka godzin na przyjęcie zgłoszenia. Pójdę tam z samego rana razem z dokumentami z Alior Banku oraz z Meritum Banku (tyle wiem o kontach), uprzednio zgłaszając swój dowód do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych i będę czekać na rozwój sprawy.

Mam nadzieję, że zareagowałam wystarczająco szybko (niecałą dobę) i nie zostanę z jakimiś kosmicznymi zadłużeniami.

Szkoda, że nie przyszło mi do głowy sprawdzić wcześniej firmę… Maile, z których dostawałam informacje to: biuro@fast-credit.pl ksiegowosc@fast-credit.pl ubezbieczenia@ezus-ubezpieczenia.pl

Firma Easy Credit w Internecie: http://swietnafirma.pl/nFirma.aspx?id=1406161&s=s69ox87h&n=easy-credit-adriana-pekala http://ocenyfirm.com/biz/easy-credit-adriana-pekala-gorzow-wielkopolski,2288998 http://centrumopinii.com/biz/easy-credit-adriana-pekala,187585121.html http://panoramafirm.pl/lubuskie,,gorz%C3%B3w_wielkopolski,dowb%C3%B3r_mu%C5%9Bnickiego,24_lok._45/easy_credit_adriana_pekala-axyedz_aea.html (w panoramiefirm nie powinno być oszustów…)

Street View Pierwszy adres: https://www.google.pl/maps/place/Kazimierza+Wielkiego+1,+Gorz%C3%B3w+Wielkopolski/@52.745014,15.229436,3a,75y,248.95h,81.99t/data=!3m4!1e1!3m2!1s_1hi8QMs6M5TBHoHbuiFWA!2e0!4m2!3m1!1s0x47071f82a6b3b2b9:0x94dc8242775f5366

Drugi adres:
https://www.google.pl/maps/@52.752243,15.226165,3a,90y,190.55h,86.7t/data=!3m4!1e1!3m2!1sfKHNVDczt-FxI6xHTZhBkA!2e0!6m1!1e1

Mam nadzieję, że ktoś to przeczyta i nie zrobi takiego głupstwa jak ja.

Reklamy

2 myśli w temacie “Uwaga na oszustów w internecie.Szukasz pracy?Kradną twoje dane i biorą kredyty.

  1. Mojemu kumlowi zdarzyła się podobna sytuacja gdy szukał pracy. Dostał propozycję pracy w Toruniu i powiedzieli mu, że potrzebne będzie ksero dowodu osobistego. Kolega pod wpływem desperacji związanej z szukaniem pracy wysłał tę kserówkę. Jakiś czas potem okazało się, że ktoś wziął na niego kredyt.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s