Kapelani Solidarności – ks. Hilary Jastak i ks. Jerzy Popiełuszko.


Ks. Tadeusz  Isakowicz-Zalesk:Upamiętnienie niezłomnych kapłanów.

Gdynia: odsłonięcie pomnika ks. Hilarego Jastaka 

Rok 2014 obwołany został w Gdyni rokiem ks. prałata Hilarego Jastaka, z racji setnej rocznicy jego urodzin. W sobotę 30 sierpnia, w przeddzień 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych doczekał się swojego pomnika. Stanął on w Śródmieściu Gdyni u zbiegu ulic Stefana Batorego i Władysława IV. Jego odsłonięcia dokonali abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Ks. Hilary Jastak stał się legendą miasta już za życia. Pierwszy proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni i budowniczy kościoła. Szykanowany i aresztowany nie poddał się i nieprzerwanie wspierał ubogich i walczących z komunizmem. Na prośbę stoczniowców 17 sierpnia 1980 odprawił Mszę św. w gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej (była to pierwsza w okresie PRL msza polowa w zakładzie pracy). Podczas stanu wojennego aktywnie wspierał ruch oporu, pomagał też uwięzionym. Zmarł w 2000 w Gdyni i został pochowany przy kościele, którego był wieloletnim proboszczem.

Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła Msza św. w kościele NSPJ, której przewodniczył metropolita gdański. – Księże Hilary, księże prałacie, ucz nas tej sprawiedliwości, którą wyznawałeś, ucz nas miłości, którą okazywałeś, miłości do Boga, do Ojczyzny. Miłości do Gdyni, która dziś przybyła z wdzięczną modlitwą jeszcze raz cię wspomnieć i utrwalić w pomnikowym spiżu – powiedział abp Głódź.

kjg / Gdynia

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko patronem NSZZ „Solidarność” 

31 sierpnia w bazylice św. Brygidy w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański odczytał wiernym dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, ustanawiający bł. ks. Jerzego, kapłana i męczennika, patronem członków NSZZ „Solidarność”. Nastąpiło to podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej z okazji 34. rocznicy powstania „Solidarności”.

Kongregacja Kultu Bożego

i Dyscypliny Sakramentów

Prot. 354/14

D E K R E T

Członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, w sposób szczególny czczą Błogosławionego Jerzego Popiełuszkę, kapłana i męczennika, który czyniąc prawdę w miłości (cf. Ef 4,15) i broniąc tych, którzy cierpią prześladowanie, nauczał, aby zło dobrem zwyciężać (cf. Rz 12,21).

Jego Ekscelencja Stanisław Gądecki, Arcybiskup Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podejmując prośby członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, słusznie zaakceptował wybór Błogosławionego Jerzego Popiełuszki – kapłana i męczennika na ich Patrona przed Bogiem.

Następnie Arcybiskup Stanisław Gądecki, zwrócił się pismem z dnia 22 kwietnia 2014 roku do Stolicy Apostolskiej, w którym usilnie prosił, aby wybór ten zostały potwierdzony zgodnie z Normami dotyczącymi ustanawiania Patronów.

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego FRANCISZKA, biorąc pod uwagę, że wybór i zgoda jest dokonana zgodnie z prawem, przychyla się do próśb i uznaje –

BŁOGOSŁAWIONEGO JERZEGO POPIEŁUSZKĘ, KAPŁANA I MĘCZENNIKA,

PATRONEM PRZED BOGIEM CZŁONKÓW NIEZALEŻNEGO SAMORZĄDNEGO

ZWIĄZKU ZAWODOWEGO „SOLIDARNOŚĆ”.

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 25 sierpnia 2014 r.

+ Arturus Roche, Arcybiskup Sekretarz

Conradus Maggioni, Prepozyt.

Zródło:http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=9829

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s