Ukraina jak Jugosławia.


Via Internet.Autor:Bogusław Jeznach.”Rosyjski publicysta Timur Błochin zwraca uwagę na liczne analogie w wydarzeniach i zjawiskach w Jugosławii i na Ukrainie.”

Jugosławia w 1999 roku – Ukraina w 2014 roku. Historia powtarza się w najdrobniejszych szczegółach. Agresja NATO przeciwko suwerennemu państwu – wojna domowa zainicjowana przez Pakt Północnoatlantycki.

 

Kosowska wieś Raczak, gdzie zabitych terrorystów albańskich podłozono jako cywilne ofiary pogromu i wykorzystano to jako casus belli  przeciwko Belgradowi to odpowiednik malezyjskiego samolotu, zestrzelonego nad Donieckiem. Odpowiedzialnością za tę katastrofę usiłuje się obarczyć już to prorosyjskie siły na południowym wschodzie Ukrainy, już to nawet samą Moskwę.

 

Te i inne podobieństwa przypominali uczestnicy okrągłego stołu „Wojny na Ukrainie i w Jugosławii: podobieństwa i różnice w taktyce i strategii”. Impreza została zorganizowana przez MIA Rossiya Segodnya.

 

Pułkownik serbskiej armii w stanie spoczynku, przewodniczący komitetu wykonawczego „Ruch na rzecz Serbii” Lubinko Djurković uważa, że NATO zmierzało w Jugosławii do dwóch celów: podejście bliżej Rosji i przejęcie pod swoją kontrolę zasobów Kosowa, w tym olbrzymich złóż węgla oraz występujących tam rud metali ziem rzadkich, stosowanych w branży kosmicznej. Pułkownik jest przekonany, że na Ukrainie zastosowano ten sam scenariusz destabilizacji sytuacji, jaki wykorzystano 15 lat temu na Bałkanach: Siły zachodnie zakończyły obecnie pierwszy etap operacji na Ukrainie, a mianowicie podjęły próbę jej podziału. Obecnie ma miejsce drugi etap: prorosyjskie siły na ziemiach swych przodków walczą o swoją ojcowiznę –  w zasadzie – przeciwko NATO.

 

Bałkany są kluczem do Eurazji, ale również na Ukrainie rozstrzygane są podobne zadania, uważa dyrektor generalny Centrum Ocen i Prognoz Strategicznych Siergiej Griniajew. Jest to ta sama mieszanka geopolityki i gospodarki:   Moim zdaniem w odniesieniu do Ukrainy miejsce dominujące zajmuje kwestia kopalin użytecznych, w pierwszej kolejności jest to węgiel. Ważne znaczenie także ma status kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu. Na tym polega cały tragizm Europy, którą Stany Zjednoczone spychają w gospodarczą przepaść. Rozbudowa zgrupowania wojskowego przez Rosję na Krymie jest obecnie odpowiedzią na zagrożenie wojskowo-polityczne, które niewiele zmieniło się po 1999 roku.

 

Na tym jednak nie koniec listy podobieństw. Oba kraje przeżyły swoje kolorowe rewolucje. Jugosławia w 2000 roku, Ukraina w 2004 roku, aby znów wrócić na Majdan pół roku temu. W obu przypadkach ludzie wychodzili na ulice powodowani nadziejami europejskimi. O tym, w co przekształciły się one w Serbii i jak się zakończyły, opowiedziała szefowa belgradzkiego Centrum Badań Strategicznych Dragana Trifković:

 

W Serbii kontrola nad procesami politycznymi znajduje się w rękach służb specjalnych Zachodu: są one dziś w stanie kształtować dowolne partie polityczne i zawsze mogą sprowokować nowy konflikt na Bałkanach. Rozruchy, jakie miały miejsce w tym roku w sąsiedniej Bośni, są tego najlepszym dowodem. Zachód dysponuje wszystkimi niezbędnymi mechanizmami.

 

Dragana Trifković przypomniała także, iż wydarzenia w Jugosławii i na Ukrainie cechują zbrodnie, jakie towarzyszą działaniom zbrojnym: Są przekonywujące dowody na to, że władze Kosowa są zaangażowane w handel narządami ludzkimi. W raporcie szwajcarskiego przedstawiciela Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy napisano o tym szczegółowo. Równocześnie mnóstwo dowodów zniszczono. Można przypuszczać, że podobne rzeczy dzieją się na Ukrainie, skąd napływają doniesienia o pobieraniu narządów od rannych. Boję się, że dowody te nigdy nie trafią do wiadomości publicznej.

 

Nawet analogie z czasów II wojny światowej są uderzające, jak np. rola chorwackich ustaszów po stronie Niemiec w Jugosławii i rola UPA-OUN w sojuszu z Hitlerem na Ukrainie. Popełniali oni podobnie potworne, masowe zbrodnie czystek etnicznych – ustasze wobec ludności serbskiej, kiedy to do siedziby ich wodza Ante Pavelicia przynoszono kosze wyłupionych serbskich oczu, a rezuni z UPA wobec polskiej ludności Wołynia i Podola, mordując ją na swoje słynne 126 sposobów, w tym przy pomocy pił, siekier i wbijanych w głowę gwoździ. Jednych i drugich błogosławiło w tym dziele miejscowe rzymskie duchowieństwo. Ani jedni, ani drudzy nie ponieśli potem praktycznie żadnych konsekwencji, najgorsi zaraz po wojnie wyemigrowali – ustasze do Chile, rezuni do Kanady – i ze względów politycznych, aby „nie rozdrapywać starych ran”, i aby spróbować skleić w sztuczną jedność to, co pozostało, nawet im tego nie wypominano. Ten przemilczany wielki zbiorowy grzech pozostał, metafizycznie trwa i dziś rodzi swe zatrute owoce. Nieukarane zbrodnie i dusze pomordowanych – przynajmniej 1 miliona Serbów i 200 tysięcy Polaków – wciąż wołają o elementarną sprawiedliwość, a jej brak rodzi w środowisku sprawców chorą moralność, podświadome poczucie bezkarności i skłonność do powtórzenia zbrodni w następnych pokoleniach, zwłaszcza że w obu przypadkach zbrodniarze zostali de facto nagrodzeni oczyszczonym etnicznie łupem terytorialnym. To nie przypadek, że i niedawno w części b. Jugosławii i obecnie na Ukrainie można zaobserwować najbardziej skrajne przejawy odrodzonego faszyzmu w powojennej Europie. I w obu przypadkach trwa na Zachodzie presja na ich publiczną akceptację w imię „wyższych racji geopolitycznych”, czyli globalnej konfrontacji z Rosją.

 

Według eksperta do spraw wojskowości, pisarza Olega Waleckiego, celem Zachodu nie jest bowiem wcale Ukraina w Europie, lecz słaby, amorficzny, stale jątrzący  i uzależniony politycznie twór na przedpolu Rosji, który będzie kontrolowany przez Waszyngton i wykorzystywany w konfrontacji z Rosją. W miejsce zniszczonej Jugosławii na mapie Europy też zostawiono zbombardowaną zubożonym uranem, ziejącą czarną dziurę. Wypada zaznaczyć, że na terytorium południowej serbskiej prowincji Kosowo, oddzielonej od macierzy przemocą w wyniku agresji, taki jątrzący twór już wykrojono i utworzono. Kto jest następny w kolejce?

Link,Autor,Info,Zrodlo:

http://jeznach.neon24.pl/post/112079,ukraina-jak-jugoslawia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s