Rosja musi zapłacić 51,57 mld USD odszkodowania firmie GML za Jukos?


Media w Polsce oprócz  RP.pl   grzecznie   ominęły temat skandalu jaki zaprezentował Sąd w Hadze,28.07.2014  na   życzenie  firmy GML(Group Menatep Limited ) oczekującej za  JUKOS(Chodorowski)miliardy USD.Temat  w roku 2014  jest aktualny pomimo że GML zaskarżyło  rząd Rosji już w roku 2008.Wojna  przeciw  Rosji i jej ludności trwa.

Kto skorzysta na tym wyroku?Leonid Newslin który ma 70 Prozent GML(były partner Chodorkowskiego, który żyje i mieszka w  Izraelu  Red.), Platon Lebedew i inni.

Chodrowski nie otrzyma ani centa.

„Przede wszystkim w ramach postępowania egzekucyjnego-mówi Tim Osborne, dyrektor GML– mamy możliwość przejęcia niedyplomatycznych aktywów Federacji Rosyjskiej w jednym ze 150 państw, które podpisały postanowienia Konwencji Nowojorskiej. Wśród nich są m.in. członkowie Unii Europejskiej, USA i Rosja. Każdy z tych krajów inaczej definiuje państwowe aktywna niedyplomatyczne, dlatego dziś nie da się jednoznacznie określić jaki majątek może podlegać egzekucji. Ponadto możemy dochodzić swoich roszczeń w stosunku do spółek, które są kontrolowane przez Rosję lub mają aktywa publiczne tego państwa.Na wykonanie wyroku Rosja ma czas do 15 stycznia 2015 r.”

Jak informuje  rp.pl ale i google,yahoo,Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał rządowi Rosji wypłacenie 51,57 mld USD odszkodowania firmie GML, jednemu z byłych głównych akcjonariuszy rosyjskiego koncernu naftowo-gazowego Jukos.

„Za bezprawne pozbawienie tej firmy majątku domagaliście się jednak 103,5 mld USD-pyta   rp.pl. Jak zatem oceniacie ten wyrok?”

Tim Osborne: Jesteśmy usatysfakcjonowani orzeczeniem trybunału. Kwota 103,5 mld USD znajdowała się na szczycie skali roszczeń przedstawionych przez naszych niezależnych ekspertów. Obecny wyrok jest prawomocny i w pełni go akceptujemy. Rosja na bieżąco odgrywała w procesie aktywną rolę, liczymy więc, że również zaakceptuje decyzję trybunału.”

Komentarz na ten temat akualny w google ale i na stronie rp.pl

SiergiejS (gość) pisze: 14 sierpnia 2014 11:55:35

Wyrok sadu arbitrażowego oparty o naruszenie umowy międzynarodowej którą Rosja nigdy nie ratyfikowała (a w 2009 w ogóle wycofała podpisy) do niczego Rosję nie zobowiązuję – to tak samo jakby osądzać Rosję zgodnie z prawem Kolumbii.

Umowa międzynarodowa nie ratyfikowana przez kraj nie zobowiązuje ten kraj do jej przestrzegania.

Podpis kraju pod umową międzynarodową oznacza, że ten kraj jest tą umową zainteresowany, natomiast nie powoduje po stronie kraju w momencie podpisania zobowiązań prawnych.

Rosja od momentu podpisania zgłaszała pewny zastrzeżenia, a już po powstaniu dodatkowych dokumentów protestowała przez kilka lat.

Nikt Rosji nie chciał słuchać, więc Rosja wycofała  swoje podpisy i już nic wspólnego z tą umową miała nie będzie. Sąd arbitrażowy kompletnie zignorował fakt nie ratyfikowania umowy przez Rosję (w sumie jak i jakikolwiek inne wnioski Rosji w tej sprawie).

Autor  cytowanego  artykułu  jak  i prowadzący rozmowę  to znany dziennikarz ,

Pan Tomasz Furman.

Poniżej link do zródła,autora,informacji,artykułu:

http://www.rp.pl/artykul/1133162.html?p=1

Inne zródła w internecie wraz z opiniami adwokata i przedstawiciela GML:

http://www.independent.co.uk/news/people/profiles/tim-osborne-if-he-dares-set-foot-in-moscow-the-men-in-balaclavas-will-be-waiting-421039.html

http://de.ria.ru/business/20080923/117047752.html

http://video.cnbc.com/gallery/?video=3000296317#.

http://www.bloomberg.com/news/2014-07-28/yukos-owners-win-50-billion-damage-award-vs-russia-gml-says.html

http://www.zeit.de/wirtschaft/2014-07/yukos-reaktionen

http://www.usatoday.com/story/money/business/2014/07/28/russia-yukos-ruling/13258599/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s