W Iraku potrzebna jest pomoc międzynarodowa.


Bliski Wschód – trzeba mocno bić na alarm.

ONZ ogłosiła najwyższy poziom kryzysu humanitarnego w Iraku 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła najwyższy, „trzeci poziom alarmowy” dla Iraku. „Biorąc pod uwagę rozmiary i złożoność obecnej katastrofy humanitarnej, działanie to ułatwi pozyskanie dodatkowych towarów, funduszy i środków, by zapewnić skuteczniejszą odpowiedź na potrzeby humanitarne ludności dotkniętej przymusowymi przesiedleniami” – powiedział specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ w Iraku, Nikołaj Mładenow.

„Nadal poważne zaniepokojenie budzi sytuacja osób przesiedlonych na górze Sindżar, gdzie według doniesień dziesiątki tysięcy ludzi nadal znajdują się w potrzasku, a warunki zdrowotne szybko się pogarszają” – oświadczył przedstawiciel UNICEF w Iraku, Marzio Babille. Potwierdził on także, że poza pomocą dla 12 tysięcy wysiedlonych chrześcijan, którzy znaleźli schronienie w kurdyjskiej stolicy Irbil, UNICEF i inne organizacje humanitarne wzmagają wysiłki, aby sprostać rosnącym potrzebom tych, których udaje się sprowadzić z góry Sindżar.

Niepokojąca jest także sytuacja w Dahuku. Od czasu ataków Państwa Islamskiego w północnym Iraku, w rejonie tym schronienie znalazło 200 tys. ludzi, a od czerwca przebywa tam 400 tys. wysiedlonych. Szefowie irackich biur: Światowego Programu Żywnościowego – Jane Pearce i Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców – Shoko Shimozawa zobowiązali się podczas spotkania z gubernatorem prowincji Dahuk, Farhadem Atruszim do wspierania sporych działań lokalnych, by zaspokoić potrzeby dziesiątków tysięcy wysiedlonych Irakijczyków. „Ogłoszenie na terenie Iraku «trzeciego poziomu alarmowego», który oznacza najwyższy poziom kryzysu humanitarnego, pomoże pozyskać więcej środków i przyspieszyć procedury administracyjne w odpowiedzi na kryzys” – podkreślił Nikołaj Mładenow. Ten sam poziom alarmowy mają obecnie jeszcze trzy inne kryzysy na świecie: w Syrii, Południowym Sudanie i Republice Środkowoafrykańskiej.

(KAI/ONZ) / Irbis

 

  1. Filoni w Iraku: konieczna jest pomoc międzynarodowa

Specjalny wysłannik Franciszka do Iraku kard. Fernando Filoni przekazał ofiarom przemocy w tym kraju papieskie wyrazy bliskości i solidarności. Dotarł on do Irbilu w Kurdystanie, gdzie schroniła się większość chrześcijan zmuszonych do ucieczki przed atakami dżihadystów. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego hierarcha mówił m.in. o pilnej potrzebie pomocy humanitarnej dla już blisko 160 tys. uchodźców, dodając, że w obecnej sytuacji niezbędna jest pomoc międzynarodowa.

„Przekazałem biskupom papieską pomoc, a do tego trzeba dodać, że widać, jak docierają tu też hojne dary wielu innych ludzi. Jednak ogromną wdzięczność wzbudza nie tylko to materialne zaangażowanie Papieża, ale przede wszystkim to, że jego głos zwrócił uwagę na tę straszną sytuację, w której znalazło się ok. 160 tys. ludzi, tak chrześcijan, jak i z innych mniejszości, przebywających teraz w okolicach Irbilu, a także bardziej na północ od tego miasta” – poinformował prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

„Niestety, trzeba powiedzieć, że sytuacja, nawet z wojskowego punktu widzenia, jest wciąż zmienna. Tak jest oczywiście także ze strony władz, które mają trudność w znalezieniu odpowiednich środków niezbędnych do obrony swojej ziemi, swoich ludzi. Z tego punktu widzenia potrzebna jest pomoc i międzynarodowa solidarność, nie tylko materialna, przez mosty powietrzne itp., bo oczywiste jest, że przy tak wielkiej liczbie ludzi nawet zrobione zapasy się wyczerpią, ale też polityczna i wojskowa. Władzom bardzo zależy, by prosić o pomoc międzynarodową, bo oczywiście Kurdystan nie jest w stanie sprostać wszystkim tym potrzebom. Słyszałem jednak ważną deklarację polityczną prezydenta Barzaniego: będą aż do końca bronić swego terytorium, a z nim razem chrześcijan i innych mniejszości tam obecnych” – dodał kard. Filoni.

(KAI/RV) / Irbis

Info,Link,Zródło

http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=9757

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s