Pomóż bezdomnym – oni pomogą tobie.


Pomóż bezdomnym – oni pomogą tobie

Grupa warszawskich bezdomnych, na co dzień wspieranych przez Braci Mniejszych Kapucynów, zaangażuje się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, podczas XXIII Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Bezdomni zaniosą intencje osób, które pomogą im w przygotowaniach do pielgrzymki.

Bezdomni związani z braćmi kapucynami już sześć razy szli na pielgrzymkę w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej do Częstochowy. Wędrowali z grupą 15 – brązową. W tym roku wezmą udział w pielgrzymce osób niepełnosprawnych, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Grupie około 20 podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej towarzyszyć będzie blisko 10 bezdomnych z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. odprawioną o godz. 6.00 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 w Warszawie.

Z wielką chęcią pomogę niepełnosprawnym w naszej wspólnej pielgrzymce do Pani Jasnogórskiej. Dla mnie to nowe doświadczenie, większa odpowiedzialność i okazja do bliższego poznania nowych ludzi – mówi bezdomny Andrzej, który szósty raz pójdzie na pielgrzymkę. Dla osób mieszkających na ulicy uczestnictwo w pielgrzymce jest wyjątkowym przeżyciem. Daje im nadzieję, pozwala spojrzeć w głąb samego siebie oraz zjednoczyć się z innymi wiernymi i z Bogiem. Bezdomny Mirek trzeci raz pójdzie na pielgrzymkę. – W tym roku z drugim bezdomnym mieliśmy jechać autostopem do Fatimy, ale jak się dowiedziałem, że bezdomni idą z niepełnosprawnymi do Częstochowy, to bez wahania zmieniłem zdanie – opowiada. W dalszej rozmowie dodaje również, że przede wszystkim chce podarować niepełnosprawnym swoją bezinteresowną pomoc. Br. Cezary Szcześniak, który szedł z bezdomnymi na Jasną Górę w zeszłym roku mówi:  Bezdomni jako pielgrzymi byli bardzo rozmowni. Chętnie nawiązywali kontakty i dzielili się swoimi przeżyciami.

Br. Michał Gawroński, opiekun tegorocznej grupy bezdomnych, po raz drugi wyrusza na pielgrzymkę razem z ubogimi. Mówi: Jestem przekonany, że pielgrzymka przyniesie wiele korzyści. Czas spędzony w drodze daje możliwość wewnętrznej przemiany naszych pątników, pokuty, ale przede wszystkim jest on doskonałym punktem zaczepienia dla Pana Boga, który chce zmieniać ich życie na lepsze. Według br. Michała wspólne wędrowanie będzie również okazją dla innych pielgrzymów do wyjścia ze schematów. Ludzie zobaczą, że bezdomni potrafią nie tylko brać, ale i dawać – mówi zakonnik. Swoją wdzięczność bezdomni okażą, niosąc na Jasną Górę przekazane od darczyńców intencje. Wiele osób z różnych powodów nie może sobie pozwolić na uczestnictwo w pielgrzymce, dlatego też nasi bezdomni są niejako wysłannikami – mówi br. Michał.

Modlitwy, prośby, czy też podziękowania można składać z darami lub przesłać drogą mailową na adres fundacji   ( biuro@fundacja-kapucynska.org ) .

Każdy, kto pragnie udzielić się w tej akcji może przynieść osobiście (do klasztoru braci kapucynów w Warszawie, ul. Kapucyńska 4) lub wysłać pocztą ręczniki, podkoszulki, skarpetki, spodnie, plecaki i inne potrzebne rzeczy (lista wyszczególnionych produktów znajduje się poniżej).

Potrzebne dary rzeczowe:

ręczniki

podkoszulki

skarpety

bielizna

spodnie męskie letnie

krótkie spodenki

bluzy sportowe

buty męskie (sportowe/sandały, rozmiary 40-45)

kurtki przeciwdeszczowe

plecaki średniej wielkości (bagaż podręczny)

torby/plecaki duże (bagaż główny)

śpiwory

namioty typu iglo lub inne łatwo rozstawialne

Rzeczy prosimy dostarczać do Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Kapucyńskiej 4 w Warszawie (prosimy o przekazanie bratu furtianowi informacji, że są to dary na pielgrzymkę).

W przypadku wysyłki paczki należy podać adres:    Fundacja Kapucyńska, ul. Kapucyńska 4, 00-245 Warszawa.

Źródło: Fundacja Kapucyńska.

http://www.caritas.pl/aktualnosci/wiadomosci-z-polski-i-ze-swiata/9712-pomoz-bezdomnym-oni-pomoga-tobie

P.S.

Projekty

 • jadlodajnia

  Budujemy Kapucyński Ośrodek Pomocy

  Pierwszym głównym celem działalności Fundacji Kapucyńskiej jest zorganizowanie wsparcia budowy Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy na Miodowej, przy klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie. Miejsca w którym wiemy jak mądrze pomagać, przeciwdziałamy wykluczeniu społecznemu, świadczymy pomoc potrzebującym, ubogim i bezdomnym. Zostań darczyńcą, wesprzyj budowę dowolną sumą!

  Zobacz więcej »

 • 1

  Anioł w Warszawie

  Projekt „Anioł w Warszawie” jest zindywidualizowaną formą wolontariatu realizowaną przez Fundację Kapucyńską przy Jadłodajni Braci Mniejszych Kapucynów na ul. Miodowej w Warszawie.

  Zobacz więcej »

 • 20110923140631-dfaca84d63ee7378328f19b1704e1fc5382161344

  Partnerstwo na rzecz wychodzenia z bezdomności

  Przedstawiciele Fundacji Kapucyńskiej, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Biura Projektowego (UNDP), organizacji pozarządowych, firm i instytucji działających na rzecz rozwoju i wsparcia ekonomii społecznej podpisali 16 grudnia 2010 r. deklarację partnerstwa na rzecz wychodzenia z bezdomności.

  Zobacz więcej »

 • 093

  Warsztaty psychologiczne dla bezdomnych

  Pierwsze warsztaty odbyły się w 2009 r., skierowane zostały do osób o statusie bezdomnych lub mających problemy bytowe. Uczestnicy to zawsze osoby na co dzień korzystające z Jadłodajni Braci Kapucynów i/lub innej formy pomocy społecznej.

  Zobacz więcej »

 • raczki

  Psychoterapia Par Małżeńskich

  Obecnie przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w ramach  Centrum Wsparcia Psychologicznego funkcjonuje Psychoterapia Par Małżeńskich.

  Zobacz więcej »

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Pomóż bezdomnym – oni pomogą tobie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s