Rosjanie cieszą się z handlowej wojny z Zachodem.


Via internet.Autor:Sławomir Sobczak z meritum.us

Financial Times” w relacji Courtney Weaver i Kathrin Hille opisuje reakcje Rosjan na sankcje wprowadzone przez kraje Unii Europejskiej, USA i Kanadę wobec reżimu Putina.

Po pierwszej fazie wściekłości ogłupiony przez propagandę rządową naród rozkoszuje się dziś odwetem jakim jest zakaz importu żywności z krajów zachodnich. W rozmowie z prezesem jednego z rosyjskich przedsiębiorstw importujących mięso ten przypomina o fakcie, że to Rosja zaopatruje Europę w gaz i ropę, a zima nieuchronnie nastanie i tu cytat: ”Zakaz importu to dopiero początek. Zima się zbliża. Zobaczymy, kto będzie śmiał się ostatni. Pozwólmy zapłacić Europie”.

 

A nie wszystkie kraje zapłacą za rosyjskie sankcje jednakowo, wg agencji Bloomberga największe straty poniesie Litwa, która nie wyśle do sąsiada towarów za ponad miliard litów co oznaczać będzie stratę 0,6 proc. produktu krajowego brutto. Dalej w zestawieniu najbardziej stratnych na zakazie eksportu są: Estonia, Łotwa, Polska, Norwegia, Finlandia, Holandia, Hiszpania, Niemcy i Włochy.

 

Według “Wall Street Journal” rosyjskie sankcje obejmą w sumie towary o wartości 8,7 miliarda dolarów i to nie jest wiele biorąc pod uwagę wartość rynku Unii Europejskiej (18 bilionów dol.) czy Stanów Zjednoczonych (16 bilionów mld dol.) ale jak trafnie spostrzegł Mark Whitehouse z Bloomberga: ”Jeśli Putin chciał uderzyć w USA czy w Niemcy to nie trafił w tarczę. Jeśli jednak chciał udzielić reprymendy swoim wschodnioeuropejskim sąsiadom za  ich solidarność z Zachodem to wybrał odpowiednią broń”.

 

I trudno się z nim nie zgodzić jakkolwiek smaczne są polskie jabłka, bo w aspekcie zbliżających się chłodów nawet w sierpniowe upały w Polsce czasem po plecach przelecą ciarki…

Sławomir Sobczak

meritum.us

– See more at: http://www.meritum.us/2014/08/08/rosjanie-ciesza-sie-z-handlowej-wojny-z-zachodem/#sthash.i94pG993.dpuf

 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Rosjanie cieszą się z handlowej wojny z Zachodem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s