Czy jesteś za tym aby leki, szczepienia dla dzieci do 18 roku życia były darmowe w Polsce?


Konstytucja w Polsce  jest przez polityków bojkotowana i lekceważona.Jak wiemy dzieciom i młodzieży do lat 18. przysługuje zagwarantowane w konstytucji prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz pełnej refundacji niektórych leków, niezależnie od tego, czy rodzic posiada ubezpieczenie zdrowotne czy nie.Niestety leki dla dzieci w Polsce są płatne.

Z kolei Grzegorz Kucharewicz proponuje: Dzieci do 7 roku życia powinni mieć bezpłatne leki. Dlaczego nie może być też bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 70 lat. Nie można oszczędzać kosztem zdrowia obywateli.

Dzieciom  i młodzieży  w Polsce  do 18. roku życia, przysługuje prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych i leków refundowanych, nawet jeśli rodzic nie posiada ubezpieczenia.Niestety tylko w teorii.Czyli darmowe leki dla dzieci w Polsce sä tylko za granicą?Tak.Do dzisiaj.Od roku 1989 co jest skandalem.

Jak wiemy  przykładowo  Urząd Miasta w Łodzi chce uruchomić aptekę, w której leki będą wydawane za darmo – na podstawie recepty. Darmowe lekarstwa trafiałyby do dzieci z biednych rodzin i przewlekle chorych. Podobnie jest w Bydgoszczy.

Warto przypomnieć:

Bolesław Piecha (58 l.), szef komisji zdrowia
Choć rząd zapewniał, że po zmianie ustawy polscy pacjenci w końcu będą płacić mniej za leki, wyszło odwrotnie. Chorzy zapłacą o 302 mln zł więcej za lekarstwa. Oszczędzi NFZ.

Grecja
Za leki na receptę pacjent płaci maksymalnie 25 procent ceny.

Hiszpania
Emeryci i renciści są zwolnieni z jakichkolwiek opłat za leki – dostają je za darmo.

Holandia
Leki na receptę są w pełni refundowane przez państwo. Pacjent płaci tylko w jednym przypadku – gdy istnieje tańszy odpowiednik zapisanego przez lekarza leku, a chory chce brać ten droższy – wtedy dopłaca różnicę w cenie.

Niemcy
Dzieci do 18. roku życia oraz kobiety w ciąży dostają leki za darmo. A maksymalna cena leku dla pozostałych pacjentów wynosi 10 euro, czyli ok. 45 zł.

Wielka Brytania
Leki za darmo dostają dzieci do 18. roku życia, kobiety ciężarne i emeryci. Pozostali chorzy płacą po 6,40 funta za każdy przepisany lek, czyli po ok. 35 zł.

Czy jesteś za tym aby leki, szczepienia dla dzieci do 18 roku życia były darmowe w Polsce?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s