Akademia Wojskowa West Point.


Akademia Wojskowa West Point

 

Generał Washington w skupieniu studiował rozłożoną na stole mapę, w świetle migoczącej świecy.  Jego palec powoli przesuwał się na mapie wzdłuż rzeki Hudson. Potem uniósł swoje zmęczone oczy znad mapy i skierował je na stojącego przed nim młodego pułkownika.  

 

– Brytyjska flota stoi skuta lodem w Zatoce Hudson.  Na wiosnę, kiedy puszczą lody, okręty Jej Królewskiej Mości popłyną wzdłuż rzeki na północ i odetną Nową Anglię od reszty kolonii.  A to może oznaczać koniec naszej inicjatywy po zwycięstwie nad Saratogą, i poważne zagrożenie dla Rewolucji. – Generał zamilkł na chwilę, i skinął na pułkownika aby ten zbliżył się do mapy.

 

– W pana umiejętnościach, panie pułkowniku, leży nadzieja naszej Rewolucji.  Wybuduje pan fortecę nad rzeką Hudson, która zatrzyma niepokonane dotąd okręty Jej Królewskiej Mości.  Czy jest pan gotowy sprostać temu wyzwaniu, pułkowniku Koscusko?

 

 

Młody pułkownik, spojrzał generałowi prosto w oczy i skinął głową z respektem. – Wyruszę natychmiast, panie generale. – odpowiedział z ciężkim wschodnio-europejskim akcentem.

 


– Przed panem, panie pułkowniku, stoi naprawdę ciężkie zadanie.  W tej chwili mamy tylko jednego kamieniarza i trzech murarzy którzy w wykonaniu tego zadania panu pomogą.  Przydzielę także panu osiemdziesięciu dwóch ludzi do pracy.  To niestety wszystko czym w chwili obecnej dysponujemy.  Wiem że to niewiele, ale sądząc po cudzie jaki pan uczynił przy budowie fortyfikacji obronnych nad rzeką Delaware, wierzę że sprosta pan temu wyzwaniu.  Nasze młode państwo liczy na pana, panie pułkowniku. – Generał dodał ciszej.

 

 

Pułkownik stanął na baczność i zasalutował, po czym podszedł do swojego czarnego ordynansa i wydał mu ciche polecenie: – Przygotuj ludzi do wymarszu, Agrippa. – Młody, muskularny murzyn wybiegł z pokoju, a pułkownik Kościuszko wrócił do stołu i pochylił się z powrotem nad mapą.

 

 

Cytadela West Point jest jednym z najwybitniejszych osiągnięć iżynieryjnych Tadeusza Kosciuszki w wojnie o amerykańską niepodległość.  Wybudowana w rekordowym czasie, wysiłkiem zaledwie 86 robotników, była w stanie pomieścić garnizon złożony z 2,500 żołnierzy.  System obronny w West Point, oprócz cytadeli, składał się także z czterech dodatkowych fortów, oraz sześćdziesięcio tonowego łańcucha rozwieszonego w poprzek rzeki Hudson, który skutecznie zatrzymał brytyjskie okręty żeglujące w górę rzeki Hudson.  West Point jest najstarszym garnizonem w Armii Amerykańskiej, w którym nieprzerwanie stacjonuje wojsko od 20 stycznia 1778 roku.  Forteca ta nie została nigdy zdobyta, nawet po haniebnej zdradzie generała Benedykta Arnolda, który w 1780 roku próbował sprzedać fortecę Brytyjczykom, za marne dwadziesta tysięcy funtów.

 

 

Kilka lat po uzyskaniu niepodległości od brytyjskiej korony, kongres Amerykański postanowił ograniczyć zależność armii amerykańskiej od talentów oficerów obcych państw.  Aktem z 16 marca 1802 roku Kongress Amerykański mianował cytadelę West Point  akademią wojskową która miała kształcić przyszłych oficerów Armii amerykańskiej.

 

 

Dzisiaj w West Point kształci się 4,400 kadetów.  Każdego roku tysiąc nowych oficerów z West Point przyjmuje rangę podporucznika.  Forbes.com nazwał akademię West Point szóstym najlepszym uniwersytetem w Stanach Zjednoczonych (Princetown dostał pierwsze miejsce, Harward trzecie, a akademia Marynarki Wojennej trzydzieste szóste).

Ulubionym powiedzeniem profesorów historii w West Point jest „Większość historii Stanów Zjednoczonych którą uczymy, została stworzona przez ludzi których uczyliśmy”.  W West Point kształcili się generałowie Grant, Lee, Pershing, MacArthur, Eisenhower, Patton, Schwarzkopf oraz Petraeus.

 

 

West Point dba o wszechstronne obycie kadetów którzy się tam uczą.  Akademia posiada własny wyciąg narciarski, własną ścianę do wspinaczki, baa, nawet kryty małpi gaj.

 

 

W West Point mieści się także wirtualna strzelnica, w której kadeci uczą się strzelać.  Właśnie tam wziąłem sześćdziesięciu czterech moich przyszłych żołnierzy którzy oczekują wyjazdu na unitarkę.  Dla większości z nich był to pierwszy kontakt z bronią.  Po treningu kilku kadetów z akademii wzięło ich na mały spacer po tej renomowanej przepięknej uczelnii.

Info,Zrodlo,autor,link:

http://sladamikonkwistadorow.blog.onet.pl/2011/03/19/akademia-wojskowa-west-point/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s