Polska pomoc dla Ukraińskiej Gwardii Narodowej.


Ukraińska Gwardia Narodowa i oddziały specjalne milicji otrzymały pierwszą partię nowych kamizelek kuloodpornych i hełmów produkcji polskiej, odpowiadających standardom NATO – oświadczył szef MSW Ukrainy Arsen Awakow.

– Te środki ochrony zostały nabyte na mocy specjalnego kontraktu producenta, który dostarcza je formacjom zbrojnym NATO – powiedział Awakow dziennikarzom podczas wizyty w bazie szkoleniowej Gwardii Narodowej.

Jak wyjaśnił, w pierwszej partii było 2 tys. kamizelek kuloodpornych i 6 tys. hełmów z kevlaru. Wartość jednego kompletu – kamizelki i hełmu – wynosi 19 tys. hrywien (ok. 1600 dolarów).

Awakow poinformował też, że fundusze na zakup tego sprzętu pochodziły z rezerwy budżetowej i były to środki zaoszczędzone na drugiej turze wyborów prezydenckich; Petro Poroszenko został prezydentem Ukrainy już po pierwszej turze 25 maja, zdobywając ponad 50 proc. głosów.

Szef MSW mówiąc o oczekiwanych nowych pojazdach bojowych dla wojska, zaznaczył, że armia polega na produkcji krajowej, ponieważ Ukraina nie otrzymuje uzbrojenia z zagranicy. – Geopolityka wpływa na sytuację i musimy nauczyć się polegać tylko na sobie – oświadczył.

Według informacji napływających ze wschodniej Ukrainy, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami, ze Słowiańska w obwodzie donieckim pod naciskiem sił rządowych wycofali się rebelianci. Jest to pierwszy znaczący sukces oddziałów rządowych, który może – jak zauważa AFP – oznaczać przełom w całej operacji.

MM, PAP

Zródło,info,link:http://www.naszdziennik.pl/swiat/84161,polska-pomoc-dla-ukrainskiej-gwardii-narodowej.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s