Przywódcy Fatahu: Abbas jest dyktatorem.


Szanse Hamasu na wygranie wyborów nie wyglądają źle. 8 lat po ostatnich parlamentarnych wyborach Fatah może zostać znów pokonany w urnach wyborczych.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas w końcu pogodził się z Hamasem. Czy będzie w stanie ugasić pożar, który wybuchł na jego własnym podwórku?

Na początku tego tygodnia Abbas postanowił wykluczyć pięciu „nieposłusznych” oficjeli Fatahu, pogrążając partię w zamieszaniu i rozpoczynając wezwania do buntu przeciwko prezydentowi AP.

Tych pięciu – Madżed Abu Szamala, Safjan Abu Zaida, Raszid Abu Szbak, Naser Dżuma’a i Abdel Hamid Masri – zostali usunięci z powodu silnych powiązań z wyrzuconym z Fatahu silnym Mohammedem Dahlanem.

Dahlan został wydalony z Fatahu 3 lata temu z powodu konfliktu z Abbasem i jego dwoma synami, Jaserem i Tarekiem. Od tego czasu Dahlan, były dowódca bezpieczeństwa w Strefie Gazy i wybrany członek Palestyńskiej Rady Legislacyjnej, mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W kontekście paskudnego sporu między tymi dwoma Abbas oskarżył Dahlana o odpowiedzialność za zabójstwo 6 Palestyńczyków i zaangażowanie w „otruciu” byłego przywódcy OWP Jasira Arafata.

Mohamed Dahlan (z lewej) i Abu Mazen aka Mahmud Abbas

Decyzja Abbasa o wykluczeniu tych pięciu podjęta została w przeddzień inauguracji nowego palestyńskiego rządu jedności z Hamasem. Niektórzy Palestyńczycy uważają, że decyzja ma na celu wysłanie ostrzeżenia członkom Fatahu przed sprzeciwianiem się rządowi jedności z Hamasem.

Jednak inni uważają, że wyrzucenie tych pięciu mężczyzn związane jest z przygotowaniami Fatahu do 7. kongresu, na którym mają być wybrani przywódcy partii. Oczekuje się, że odbędzie się on w sierpniu.

Posunięcie Abbasa postrzegane jest w kontekście jego wysiłków „oczyszczenia” Fatahu z „nieposłusznych” oficjeli, którzy są bezpośrednim wyzwaniem dla jego autokratycznego przywództwa.

Oczywiście 79-letni prezydent AP nie ma żadnych planów na emeryturę lub utorowanie drogi dla wyłaniających się nowych i młodych przywódców.

Jednak sądząc po silnej reakcji wyrzuconych i ich zwolenników jasne jest, że Fatah stoi w obliczu jednego z najgorszych kryzysów w ostatnich latach – takiego, który może doprowadzić do rozłamu w partii. Oczywiście będzie to grało w ręce Hamasu i poprawi jego szanse na wygranie prezydenckich i parlamentarnych wyborów, gdy oraz jeśli odbędą się na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Wydalenie tych pięciu spowodowało wyjście działaczy Fatahu na ulice w niektórych częściach Strefy Gazy, gdzie potępili Abbasa jako „dyktatora”.

W odpowiedzi na ruch Abbasa Dahlan powiedział, że prezydent AP „może iść do diabła”  i dodał: „Fatah nigdy nie będzie prywatną własnością Abbasa i jego synów Jassera i Tareka.” . Dalej Dahlan oskarżył Abbasa i jego synów, że kierują Fatahem w stronę „narodowej i moralnej dewiacji”.

Odnosząc się do wydalenia oficjeli Dahlan powiedział: „Ci przywódcy nie przyszli do Fatahu z hotelu pięciogwiazdkowego; raczej przyszli ze szkoły walki i izraelskich więzień. Są ludźmi, którzy ryzykowali życiem, podczas kiedy Abbas i jego rodzina korzystali z pieniędzy Fatahu i ludzi w Syrii, Libanie i Tunezji. Nie pozwolimy Mahmudowi (Abbas) i Tarekowi i Jaserowi ukraść nam Fatah”.

Sami Maszrawi, lider Fatahu ściśle związany z Dahlanem, również zaatakował Abbasa: „Mahmud Abbas, jako dyrektor generalny, zadecydował wyrzucić tych, którzy jego zdaniem pracują dla jego królewskiej rodziny. Płytka decyzja Abbasa pokazuje, że ten człowiek jest pełen nienawiści”.

Maszrawi również potępił Abbasa za „zhańbienie” Fatahu i wszystkich Palestyńczyków.

Komentując wyrzucenie z Fatahu Abu Zaida potępił decyzję jako nielegalną. „Mój związek z Fatahem, jego członkami i kadrą nie może być anulowany przez nielegalne decyzje”, powiedział. „Najwidoczniej jest to los każdego, kto ośmiela się wyrazić własną opinię, albo wierzy, że żyjemy w społeczeństwie demokratycznym, które respektuje wolność słowa”.

Bezprecedensowe werbalne ataki na Abbasa odzwierciedlają pogłębiający się kryzys w Fatahu. Dahlan i pięciu wyższych rangą oficjeli, którzy zostali wykluczeni przez Abbasa, cieszą się szerokim poparciem wśród Palestyńczyków, szczególnie w Strefie Gazy. I jest jasne, że Dahlan i jego lojaliści nie mają tym razem zamiaru pozwolić Abbasowi na jego kontrowersyjną decyzję.

Wznowienie napięć w Fatahu pojawiło się wraz z zapowiedzią Abbasa, że polecił nowemu rządowi jedności przygotować opóźnione od długiego czasu wybory prezydenckie i parlamentarne. Abbas wyraził nadzieję, że wybory odbędą się w ciągu 6 miesięcy i życzenie, żeby Hamas wziął udział w głosowaniu, jak to było w styczniu 2006 roku.

W obliczu wewnętrznych walk w Fatahu szanse Hamasu na wygranie wyborów, gdy i jeśli się odbędą, nie wyglądają źle. W 2006 roku Fatah przegrał wybory parlamentarne z powodu wewnętrznych kłótni i napięć, jak również z powodu finansowej i administracyjnej korupcji. Wygląda na to, że po ośmiu latach Fatah nadal cierpi na te same problemy i prawdopodobnie znów zostanie pokonany w urnach wyborczych.


Fatah Leaders: Abbas Is A Dictator
3 czerwca 2014 r.

Kaled Abu Toameh


Urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w „Jerusalem Post”, „Wall Street Journal”, „Sunday Times”, U.S. News and World Report, , „World Tribune”, „Daily Express”, palestyńskim dzienniku „Al-Fajr”. Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News. Jest współpracownikiem nowojorskiego think-tanku Gatestone Institut.

Ten wielokrotnie nagradzany dziennikarz w maju tego roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Daniela Pearla za „odwagę i obiektywizm z jakimi opisuje życie w Gazie i na Zachodnim Brzegu […] oraz konsekwentne pozostawanie po stronie prawdy”.
Original

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s