Hamas: Wykorzystamy umowę jedności do przesunięcia terroru na Zachodni Brzeg


Wygląda na to, że społeczność międzynarodowa nie słucha tego, co mówi Hamas.
Hamas mówi każdemu, żeby nie wierzyć Abbasowi, kiedy ten mówi, że Palestyński Rząd Jedności odrzuci przemoc i uzna prawo Izraela do istnienia.

„Pojednanie w rzeczywistości umocni opór… od jednej intifady do drugiej, aż do wyzwolenia Palestyny” – Chalid Maszal, przywódca biura politycznego Hamasu.

„Kim jest ten szalony facet, który będzie w stanie udać się do grup oporu i poprosić je o oddanie ich broni?” – Mahmud Zahar, starszy przedstawiciel Hamasu.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zajęty jest w tych dniach próbami przekonania Zachodu by zaakceptował jego niedawne porozumienie jedności z Hamasem.

Abbas jest wyjątkowo zainteresowany osiągnięciem poparcia USA i UE dla umowy z ruchem islamistycznym, ponieważ Autonomia Palestyńska jest prawie całkowicie uzależniona od finansowej pomocy USA i UE.

Głównym argumentem Abbasa jest to, że „pojednawcza” umowa nie wpłynie na proces pokojowy z Izraelem.

Cytowano stwierdzenie Abbasa, że „nie ma sprzeczności między umową jedności i rozmowami pokojowymi i że pozostaje nadal zobowiązany do „sprawiedliwego pokoju na podstawie dwóch państw zgodnie z międzynarodową prawowitością”.

Wcześniej, w kontekście jego wysiłków uspokojenia rządu amerykańskiego i rządów UE w sprawie porozumienia jedności, Abbas oświadczył, że nowy rząd palestyński uzna Izrael i odrzuci przemoc. Jednak jego uwagi były zdecydowanie odrzucone przez przywódców Hamasu, którzy powiedzieli, że ich ruch zamierza prowadzić „dżihad” (świętą wojnę) przeciwko Izraelowi.

Musa Abu Marzuk, zastępca przewodniczącego politycznego biura Hamasu ogłosił, że jego ruch nigdy nie uzna Izraela. „To jest czerwona linia, która nie może być przekroczona” powiedział.

Innymi słowy, Hamas mówi wszystkim nie wierzyć Abbasowi, kiedy ten mówi, że palestyński rząd jedności odrzuci przemoc i uzna prawo Izraela do istnienia.

W tym tygodniu pojawiły się dalsze dowody na to, że Hamas nie ma zamiaru zmienić swojej ideologii w wyniku umowy jedności z partią Fatah Abbasa.

Dwóch najbardziej wysokich rangą reprezentantów Hamasu, Chalid Maszal i Mahmud Zahar, jasno powiedzieli, że ich ruch planuje kontynuować akcję „oporu” przeciwko Izraelowi nawet po uformowaniu rządu jedności. Podkreślili również, że Hamas nie ma zamiaru rozbroić swojego skrzydła militarnego Izaddin al-Kassam, jako części porozumienia jedności.

Mahmud Abbas (po lewej) i Chalid Maszal

Zapytany o możliwość, że Hamas się rozbroi, Zahar powiedział: „Kto jest tym szalonym facetem, który byłby w stanie udać się do grup oporu i poprosić ich o oddanie ich broni? Kto ośmieliłby się to zrobić?”

Zahar ujawnił również, że Hamas planuje wykorzystać umowę jedności do przeniesienia swoich ataków terrorystycznych przeciwko Izraelowi na Zachodni Brzeg. Gorzej, oświadczył, że jeśli jego ludzie postawią nogę na Zachodnim Brzegu, Hamas skieruje się przeciwko Palestyńczykom, którzy „współpracują” z Izraelem. „Kto powiedział, że ci którzy prowadzą koordynację w sprawach bezpieczeństwa z Izraelem pozostaną na zawsze?” zapytał, odnosząc się do zdominowanych przez Fatah sił bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu.

Zahar, który również powiedział, że Hamas będzie dążyć do walki przeciwko Izraelowi aż do „wyzwolenia całej Palestyny” faktycznie posłał ostrzeżenie do finansowanych przez Zachód sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu. „Wierzymy w to, co zostało wymienione w Koranie: że Palestyna, cała Palestyna, zostanie wyzwolona” dodał. „Izraelski byt powinien oczekiwać więcej od Hamasu, po tym, gdy nasze rakiety osiągną Tel Awiw”.

Jego uwagi można również postrzegać, jako bezpośrednie i osobiste zagrożenie dla Abbasa, który wielokrotnie przysięgał kontynuować koordynację bezpieczeństwa z Izraelem.

Maszal ze swojej strony, również przysięgał, że Hamas nigdy nie porzuci swojej zbrojnej walki przeciwko Izraelowi. Jak Zahar, widzi „pojednanie” jako okazję dla Hamasu i wszystkich Palestyńczyków do „utrwalenia oporu” przeciwko Izraelowi.

„Pojednanie i polityka nie są alternatywą do oporu” powiedział. „Pojednanie w rzeczywistości umocni nasz opór. Nasi niezłomni ludzie kontynuują działania od  jednej rewolucji do drugiej i z jednej intifady do drugiej aż do wyzwolenia Palestyny”.

Abbas mówi, że umowa pojednania z Hamasem jest szansą na umocnienie procesu pokojowego i uzyskania rozwiązania dwóch państw. To jest wiadomość, którą Abbas stara się przekazać społeczności międzynarodowej, przede wszystkim amerykańskim i europejskim ofiarodawcom.

Z drugiej strony Hamas uważa umowę jednościową z Fatahem za okazję do rozszerzenia jego kontroli poza Strefę Gazy i wykorzystania Zachodniego Brzegu jako wyrzutni do zwiększenia ataków terrorystycznych przeciwko Izraelowi.

Społeczność międzynarodowa, jak widać, nie słucha tego, co mówi Hamas.

Ignorowanie zadeklarowanych intencji Hamasu utoruje drogę dla tego ruchu dla użycia rządu jedności do przejęcia kontroli nad Autonomią Palestyńską i wieloma częściami Zachodniego Brzegu. Ułatwi to również plany Hamasu do przeprowadzania ataków terrorystycznych z Zachodniego Brzegu przeciwko Izraelowi.

Teraz okaże się, czy rządy USA i EU, przez ślepe poparcie nowego rządu jedności, pomogą Hamasowi w osiągnięciu jego celów.


Hamas: We’ll Use Unity Accord To Move Terrorism To West Bank

23 maja 2014 r. Kaled Abu Toameh

Urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w „Jerusalem Post”, „Wall Street Journal”, „Sunday Times”, U.S. News and World Report,  „World Tribune”, „Daily Express”, palestyńskim dzienniku „Al-Fajr”. Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News. Jest współpracownikiem nowojorskiego think-tanku Gatestone Institut.


Ten wielokrotnie nagradzany dziennikarz kilkanaście dni temu otrzymał prestiżową Nagrodę im. Daniela Pearla za „odwagę i obiektywizm z jakimi opisuje życie w Gazie i na Zachodnim Brzegu […] oraz konsekwentne pozostawanie po stronie prawdy”.

Original

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s