Zmarł Ignacy Milchberg – papierosiarz i powstaniec warszawski.


26 stycznia 2014 r. w Toronto (Kanada) w wieku 86 lat zmarł Ignacy „Irving” Milchberg, przywódca grupy nazwanej „sprzedawcami papierosów z Placu Trzech Krzyży”.

Ignacy Milchlberg (ur. 15 września 1927) był jednym z najstarszych z grupy kilkunastu sierot żydowskich, chłopców i dziewcząt, które cudem ocalały z likwidacji getta warszawskiego i przedostawszy się na „aryjską stronę” utrzymywały się ze sprzedaży gazet i skradzionych papierosów na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Długi czas dzieci nie ukrywały się specjalnie, a głównymi ich klientami byli… Niemcy, często żołnierze i oficerowie SS oraz oficerowie Gestapo. W pobliżu Placu Trzech Krzyży mieściły się bowiem: siedziba żandarmerii wojskowej, koszary SS, koszary żołnierzy węgierskich kolaborujących z Niemcami i siedziba Gestapo.

Dzieci nocowały przeważnie na cmentarzach i w opuszczonych domach. Oprócz żywności kupowanej za zarobione pieniądze papierosiarze otrzymywali pomoc od kilku Polek. 

Na grupę natknął się przypadkiem i odkrył tożsamość jej członków łącznik Żydowskiego Komitetu Narodowego Józef Zysman-Ziemian, który załatwił dzieciom fałszywe dokumenty i roztoczył nad nimi opiekę. Ignacy Milchberg przyjął nazwisko Henryk Różowski. 

Ignacy Milchberg, Warszawa 1944 r.

Wszystkie dzieci, które przeżyły do wybuchu Powstania Warszawskiego brały w nim udział (chłopcy w oddziałach liniowych, a dziewczynki jako łączniczki i sanitariuszki), a przed jego wybuchem pod samym nosem Niemców kolportowały Biuletyn AK i inne podziemne wydawnictwa – oprócz Ignaca, który od razu podjął decyzję, że chce przyłączyć się do oddziału Szarych Szeregów. Na długo przed wybuchem powstania Ignac przeszedł przeszkolenie wojskowe i otrzymał pseudonim „Byczek”.

„Byczek” zajął się dostarczaniem broni dla żołnierzy Armii Krajowej (broń szmuglował już wcześniej, do getta, jako zaledwie 16-letni chłopiec), a po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył w Szarych Szeregach.

Po zakończeniu wojny Ignacy Milchberg emigrował do Kanady i został biznesmenem. 

26 stycznia 2014 r. odszedł jeden z ostatnich żyjących papierosiarzy.

Niech Jego pamięć będzie błogosławieństwem


Więcej o papierosiarzach z Placu Trzech Krzyży i losach innego z członków grupy:

Perec „Paweł” Hochman, słynny papierosiarz i żołnierz AK, nie żyje

Original

Gebloggt mit Flock Browser

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Zmarł Ignacy Milchberg – papierosiarz i powstaniec warszawski.

  1. Ignac po ucieczce z getta mieszkał przy rodzinie harcmistrza Tadeusza Idzikowskiego w Radości. „Skradzione” papierosy były wyrabiane przez moją babcię Marię Idzikowską i Ignaca. Dziś w rocznicę wybuchu Powstania udało mi się poskładać układankę. Ignacy wg relacji pradziadków szukał dziadka po wojnie u naszej rodziny w Międzylesiu ale dziadek ukrywał się przed NKWD i ci nie zdecydowali się przekazać info o jego miejscu zamieszkania.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s